هنر و سرگرمی

چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

فلامنکو چیزی بیشتر از یک سبک گیتار نواختن است. درواقع هنری بر خواسته از منطقه اندولوسیا در اسپانیا است که رقص و موسیقی را باهم ترکیب می‌کند. البته نیازی نیست برای یادگرفتن گیتار فلامنکو حتماً اهل اسپانیا باشید اگرچه آشنایی با فرهنگ آن‌ها تأثیرگذار است. با آموزش گیتار فلامنکو برای افراد مبتدی و حتی حرفه ای همراه چیفا باشید. هر چند که در صورت علاقه می‌توانید جهت آموزش گیتار کلاسیک مبتدی به اینجا و آموزش گیتار الکتریک به این مطلب مراجعه نمایید.

در فلامنکو از گیتار به شیوه‌های متفاوتی استفاده می‌شود که ممکن است در نگاه اول اندکی ناآشنا به نظر برسد، حتی اگر گیتاریست باتجربه‌ای هم باشید. اصول و ساختار تکنیک‌های فلامنکو نسبت به بقیه سبک‌ها مشکل‌تر و پیچیده‌تر است و به تمرین و مداومت بیشتری نیاز دارد. اگر به دنبال یادگیری گیتار فلامنکو هستید، آشنایی با گیتار کلاسیک نیز تا حدودی به شما کمک می‌کند. هر چند برای حرفه ای شدن در گیتار باید مراحل ذکر شده در مطلب چگونه به یک گیتاریست حرفه ای تبدیل شویم را پشت سر بگذارید.

یادگیری تکنیک‌های انگشت گذاری

how to play flamenco guitar 4233423434 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۱- مچ و انگشت‌هایتان را قبل از تمرین کردن گرم کنید

چابکی و هماهنگی از بارزترین خصیصه‌های گیتار فلامنکو به شمار می‌روند، به‌خصوص در تکنیک‌هایی که با دست راست اجرا می‌شوند. به دلیل وجود همین تکنیک‌ها انگشتان دست و مچ باید قبل از اجرا و یا حتی هنگام تمرین کردن نیز گرم شوند تا از به وجود آمدن هرگونه گرفتگی و یا آسیب‌های جدی‌تر جلوگیری شود. برای جلوگیری از درد گرفتن دست در هنگام تمرین گیتار به اینجا مراجعه کنید. گیتار زدن می‌تواند تاثیرات مختلفی بر بدن داشته باشد که در مطلب چگونه گیتار زدن بر مغز گیتاریست تاثیر می‌گذارد می‌توانید به این قضیه پی ببرید.

بیشتر بخوانید
چگونه کف بینی کنیم؟
 • انگشت‌هایتان را به‌آرامی کشش دهید و تمرین‌های مضراب زدن را تا زمانی که احساس کنید آماده هستید ادامه دهید.
 • اگر هنگام نواختن نیز احساس گرفتگی کردید تمرین را متوقف کنید و دوباره آن‌ها را کش دهید.

how to play flamenco guitar - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۲- تمرین‌های Hammer-on و pull- off را انجام دهید

اگر سابقه نواختن گیتار راک دارید، پس حتماً با این تکنیک ها نیز آشنا هستید. در فلامنکو به این تکنیک‌ها “لگاتو” می‌گویند. با کمک لگاتو می‌توانید نت‌های روی یک سیم را بسیار سریع‌تر اجرا کنید.

how to play flamenco guitar 76878768 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۳- نواختن را با ترمولو پنج ضربه‌ای آغاز کنید

کسانی که تجربه نواختن گیتار کلاسیک را دارند شاید با نوع چهار ضربه‌ای آن آشنا باشند. در این تکنیک نیز درواقع چیز جدید و پیچیده‌ای وجود ندارد فقط به‌نوعی به‌اضافه شدن یک ضربه دیگر گسترده‌تر شده است.

 • در ترمولوی کلاسیک به ترتیب از چهار انگشت شست، اشاره، وسط و انگشت حلقه استفاده می‌کنید اما در فلامنکو در آخر دوباره یک ضربه دیگر با انگشت اشاره وجود دارد که به‌این‌ترتیب به پنج ضربه تبدیل می‌شود.

how to play flamenco guitar 2313424 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۴- تمرینات دست چپ (دست فرت ها)

دست چپ شما باید استقامت و چابکی کافی را داشته باشد تا بتواند به‌راحتی روی سیم‌ها حرکت کند. البته در ابتدا لازم نیست نگران سرعت و چابکی باشید، سعی کنید بیشتر روی شفاف بودن صدا تمرکز کنید و به‌مرور سرعت و استقامت را اضافه کنید. در صورت علاقه می‌توانید نحوه تعویض سیم گیتار آکوستیک یا تعویض سیم گیتار الکتریک را یاد بگیرید.

 • برای تمرینات استقامتی در طول روز ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کافی است. شاید اوایل زیاد مشهود نباشد اما به‌مرور زمان خواهید دید که گرفتن فرت ها آسان و آسان‌تر خواهد شد.
بیشتر بخوانید
چگونه لیموناد خانگی درست کنیم؟

نواختن آکوردها و گام‌ها

how to play flamenco guitar 565456 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۱- روی آکوردهای ماژور تمرکز کنید

آکوردهای ماژور بخش بزرگی از فلامنکو را تشکیل می‌دهند. تمامی افراد تازه‌کار نیز که شروع به یادگیری گیتار کرده‌اند در ابتدا با آکوردهای ماژور آشنا شده‌اند و حتی می‌توان گفت که بخش زیادی از آن‌ها را هم می‌شناسند. سعی کنید هنگام نواختن گام‌ها هم ریتم‌ها و نظم‌های معمول فلامنکو را تقلید کنید.

 • برای مثال آلگریاس معمولاً در گام دو ماژور (C major) است و هیچ‌گونه علائم عرضی ندارد که همین دلیل آن را به بهترین گزینه برای تمرین تبدیل می‌کند.
 • تعویض کردن بین گام‌ها را هم از یاد نبرید. یکی دیگر از تکنیک‌های پرکاربرد فلامنکو همین تعویض کردن گام‌ها است که به آن مدولاسیون می‌گویند.

how to play flamenco guitar 5657657 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۲- آکوردهای باره داره ساده را تمرین کنید

آکوردهای باره دار از جمله تکنیک‌های سخت گیتار فلامنکو هستند و متأسفانه بسیار پرکاربرد به حساب می‌آیند. با یادگیری این نوع آکورد قادر خواهید بود آسان‌تر و سریع‌تر در طول صفحه انگشت گذاری (fretboard) حرکت کنید و سرعت تعویض آکوردها را نیز بیشتر می‌کنید.

 • هنگام گرفتن آکورد سعی کنید انگشت سبابه دست چپ را به‌گونه‌ای روی سیم‌ها قرار دهید تا تمامی آن‌ها را پوشش دهد.
 • اگر صدای به وجود آمده شفاف و واضح نبود بهتر است از انگشت وسط نیز استفاده کنید تا قدرت بیشتری را روی سیم‌ها اعمال کنید؛ به این صورت که انگشت وسط را روی انگشت اشاره قرار می‌دهیم و هم‌زمان با آن با انگشت شست هم فشار را بیشتر می‌کنیم.

how to play flamenco guitar 76576576 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۳- آکوردها را به شکل آرپژ بنوازید

تاکنون یاد گرفتید که چگونه یک آکورد را به‌صورت کامل بنوازید به‌نحوی‌که تمامی نت‌ها را هم‌زمان به صدا درآورید اما اکنون به کمک آرپژ قادر خواهید بود تا هریک از نت‌ها را جداگانه بنوازید.

بیشتر بخوانید
چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟
 • تکنیک‌های مختلف آرپژ نوازی را تمرین کنید قبل از آنکه به ملودی‌های پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر برسید. جدا از آن نیز آرپژ ها روش خوبی برای گرم کردن انگشت‌ها است.

how to play flamenco guitar 6768768 - چگونه گیتار فلامنکو بزنیم؟

۴- از پیکادو برای گام نوازی استفاده کنید

در تکنیک پیکادو از انگشت اشاره و وسط استفاده می‌شود؛ ضربات آن‌ها باید پیاپی و پشت سرهم باشد. اگر با این تکنیک آشنایی دارید بهتر است از همان ابتدا در گام نوازی از آن استفاده کنید.

 • پیکادو نیز ازجمله تکنیک‌هایی است که باید سرعت و مهارت فراوانی در آن کسب کنید. در ابتدا سعی کنید آن را با کم‌ترین سرعت ممکن اجرا کرده و به‌مرور بر سرعت آن بیافزایید.
 • در ادامه در ویدیو زیر یکی از اجراهای جذاب سبک رومبا گیتار فلامنکو را با هم می‌شنویم:

 

در پایان این نکته را در نظر داشته باشید که تنها یادگیری تکنیک‌ها کافی نیست و باید هم‌زمان با آن‌ها به موسیقی فلامنکو هم گوش دهید. سعی کنید با انواع سبک‌ها و تکنیک‌های دیگر آشنا شوید. برای مثال سبک رومبا یکی از مشهورترین سبک‌های فلامنکو است که در آن از تکنیک‌های متنوعی مانند گولپ (golpe) استفاده شده است و نمونه بسیار خوبی برای افراد مبتدی به‌حساب می‌آید که به دنبال آموزش گیتار فلامنکو مبتدی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن