هنر و سرگرمی

چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

گیتار یکی از محبوب‌ترین ساز هایی است که همیشه هنرجویان بسیاری داشته است، یکی از سبک های این ساز پرطرفدار سبک کلاسیک است. در صورتی که به سبک فلامنکو علاقه دارید می‌توانید به مطلب آموزش گیتار فلامنکو مراجعه کنید. باید اعتراف کرد که گیتار کلاسیک یک سبک نسبتا خشک و انعطاف ناپذیر در نظر گرفته می‌شود و جامعه هنری آن نیز تاکید فراوانی بر رعایت استیل ها و مقررات نواختن آن دارند. با وجود تمامی این سختی ها و مقررات دشوار این ساز نکات ظریف و قواعدی مخصوص به خود را دارد که در صورت رعایت آن ها می‌توان به بالاترین درجات نوازندگی در آن دست پیدا کرد. به علاوه صبر، پشتکار و تمرین، حفظ سلامتی هم نقش مهمی در یادگیری و موفقیت در گیتار کلاسیک دارد. در ادامه با چیفا همراه باشید تا چگونگی نوازندگی گیتار کلاسیک و آموزش زدن گیتار کلاسیک برای افراد مبتدی را بررسی کنیم.

یادگیری آکورد ها و گام های ساده گیتار کلاسیک

آموزش گیتار کلاسیک – تفاوت با سایر گیتارها

how to play classical guitar 3434234 - چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

گیتار های کلاسیک از سیم های متفاوت‌تری استفاده می‌کنند، سیم های بم ساز، ( سیم ۴، ۵ و ۶) از جنس فلز هستند و جنس فلزی نسبتا نرمی هم دارند. سیم های زیر ( ۱، ۲ و ۳) از جنس نایلون هستند و نرم هستند. بقیه قسمت های آن مانند گیتار های دیگر و نه از نظر تئوری و نه نواختن هیچ تفاوتی با گیتار های دیگر ندارد. درواقع تنها تفاوت عمده آن صدای ایجاد شده توسط سیم هایش است.

  • جدا از بخش نوازندگی و تئوری، در بخش های دیگری گیتار کلاسیک با گیتار آکوستیک تفاوت دارند زیرا در درست کردن گیتار آکوستیک از چوب های مقاوم‌تری استفاده می‌شود تا بتوانند کشش سیم های فلزی را بهتر تحمل کنند همچنین گیتار آکوستیک بخش های بیشتری هم دارد.

طرز نواختن صحیح

در گیتار کلاسیک از انگشت ها برای نواختن آن استفاده می‌شود و به همین دلیل باید جای درست هرکدام از آن ها را به خوبی بدانید. از انگشت شست برای ضربه زدن به سیم های بم استفاده می‌شود از بم‌ترین و کلفت ترین سیم که سیم ششم است تا آخرین سیم بم (سیم چهارم) که در بین سیم های بم از بقیه نازک‌تر است. پس از آن انگشت های دیگر بر روی سیم های زیر قرار می‌گیرند، انگشت سبابه بر روی سیم سوم، انگشت وسط بر روی سیم دوم و در آخر انگشت حلقه که بر روی سیم آخر قرار می‌گیرد.

  • شکل تعین شده برای انگشت گذاری را رعایت کنید مخصوصا زمانی که تمرین می‌کنید.
  • حالتی وحود دارد که در آن نیازی نیست دست چپ هیچ نتی را بگیرد به این حالت آکورد آزاد می‌گویند و فقط دست راست است که سیم ها را می‌نوازد.

آموزش گیتار کلاسیک – پیروی از الگوهای انگشت گذاری متفاوت

how to play classical guitar 354365647 - چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

هرکدام از الگو های انگشت گذاری را تمرین کنید و به انگشت هایتان یک عدد اختصاص دهید. در واقع این تمرین بیشتر برای تقویت انگشت گذاری در گیتار کلاسیک است و به شما کمک می‌‌کنند تا انگشت هایتان را به یک شکل صحیح بر روی فرتبورد قرار دهید. ابتدا از این الگو شروع کنید ۱،۲،۳،۴ سپس می‌توان به مرور زمان آن را تغییر داد.

نوشته های مشابه

شماره سیم ها

هر سیمی که بر روی گیتار قرار دارد طبق قرار داد با یک شماره شناخته می‌شود اگر شماره آن ها را به خوبی بدانید می‌توانید با نگاه کردن به دست بقیه نت هایی که از آن استفاده می‌کنند را شناسایی کنید.

  • بسته به آهنگ و نت هایی که قرار است از آن استفاده کنید، گاهی اوقات هر نتی را به سیمی اختصاص می‌دهند و لزوما یک موضوع ثابت نخواهد بود.
  • تا زمانی که شیوه گیتار زدن درست و اصولی باشید مشکلی در تغییر مکان نت ها و یا الگو های متفاوت‌تر نخواهید داشت و می‌توانید به راحتی همه آن ها را یاد بگیرید.

آموزش گیتار کلاسیک – یادگیری یک آکورد

how to play classical guitar 4546578 - چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

در این آکورد تنها از ۳ انگشت استفاده خواهیم کرد. انگشت اول را روی فرت دوم سیم چهارم،انگشت دوم روی فرت دوم سیم سوم و انگشت سوم را هم روی فرت دوم سیم دوم قرار دهید سپس سیم ها را همزمان بزنید، اکنون شما موفق شده‌اید یک آکورد ساده A (لا ماژور) را اجرا کنید. آکورد های آسان زیادی وجود دارند و می‌توان آن را امتحان کرد.

آکورد E (می ماژور را یاد بگیرید)

یکی دیگر از آکورد هایی که نواختن آن ها آسان است آکورد می‌ماژور است. انگشت اول خود را روی فرت اول سیم سوم قرار دهید سپس انگشت دوم و سوم را به ترتیب روی فرت دوم سیم پنجم و چهارم قرار دهید سپس آن را اجرا کنید.

آموزش گیتار کلاسیک – وضعیت نشستن صحیح

استفاده از یک صندلی مناسب

how to play classical guitar 434567567 - چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

از صندلی بدون دسته و مناسب استفاده کنید البته ارتفاع صندلی هم مهم است زیرا باید بتوانید بدون اینکه به خودتان آسیب بزنید و یا فشاری به بدنتان وارد شود به راحتی روی آن تکیه دهید.

  • پا ها باید به صورت ۹۰ درجه قرار بگیرند و یا تا جایی که ممکن است به ۹۰ درجه نزدیک باشند. در اصل ارتفاع صندلی باید به اندازه‌ای باشد که پاهایتان زاویه ۹۰ درجه داشته باشند.

آموزش گیتار کلاسیک – وضعیت قرار گیری پاها

پا هایتان باید به شکلی قرار گیرند که از وارد شدن هرگونه فشاری به پایین تنه و پشتتان جلوگیری کنند. معمولا پاها را به اندازه عرض شانه باز می‌کنند و گیتار را روی پای چپ قرار می‌دهند اما گاهی اوقات بعضی از گیتاریست ها یک حالت بازتر را انتخاب می‌کنند. در این مورد می‌توانید به انتخاب خودتان یک وضعیت مناسب را انتخاب کنید.

  • در بعضی از سبک های دیگر نوازنده ها از یک شکل دیگر پیروی می‌کنند برای مثال نوازنده های گیتار فلامنکو درحالی که پاهایشان را بسته‌اند گیتار می‌زنند.
  • طرز نشستنتان باید از وارد شدن هر فشاری به پشت جلوگیری کند. با استفاده از آنچه گفته شد سعی کنید به صورتی بنشینید که فشاری به پشتتان وارد نشود.

تنظیم ارتفاع قرارگیری گیتار

how to play classical guitar 435645675 - چگونه گیتار کلاسیک بزنیم؟

اگر احساس می‌کنید که ارتفاع گیتار به اندازه‌ای نیست که بتوانید آن را به راحتی بنوازید بهتر است با استفاده از یک زیرپایی آن را تا جایی که احساس می‌کنید کافی است بلند کنید. درواقع ارتفاع مناسب کمک می‌کند تا بهتر بتوانید دست چپ خود را نزدیک به فرتبورد قرار دهید و آزادی عمل بیشتری خواهید داشت.

  • در نهایت سعی کنید به راحت‌ترین و بهترین شکل بنشینید و سعی کنید هنگام نواختن گیتار کلاسیک هم راحت باشید، اگر حس کردید که تحت فشار هستید بهتر است هرچه سریع‌تر وضعیت خود را اصلاح کنید.

کوتاه نگهداشتن ناخن‌ها

ناخن های دست چپ باید به طور کامل کوتاه شوند در غیراینصورت نمی‌توانید به راحتی ساز بزنید و دچار مشکل خواهید شد، ناخن های دست راست هم باید به اندازه باشند که در بین سیم ها گیر نکنند. بهتر است ناخن ها را همیشه در یک سطح ثابت نگه داشت. به طور کلی اندازه ناخن ها ممکن است بسته به انتخاب نوازنده ها متفاوت باشند اما به هر حال بهتر است به هر شکلی که راحت هستید آن ها را کوتاه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا