خانواده

چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

آیا تا به حال در مورد گذشته و اجدادتان فکر کرده‌اید؟ اینکه از کجا آمده‌اید و اصل و نسبتان به چه کسانی برمی‌گردد؟ شجره نامه یا درخت خانوادگی ممکن است در خانواده های تعداد اندکی از ما وجود داشته باشد اما ممکن است این سوال به ذهنتان بیاید که اصلا شجره نامه ها به چه دردی می‌خورند؟ اصولا شجرنامه یک فرصت عالی برای شناختن افراد خانواده ها فراهم می‌کند؛ مخصوصا برای اعضای جوان‌تر زیرا ممکن است که تعداد زیادی از آن ها حتی پدربزرگ و مادربزرگ خود را هم ندیده باشند اما برای بزرگ‌ترها، شجره نامه بیشتر حالتی یادآوری به دنبال دارد. حتی گاهی اوقات هم خاطرات را تازه می‌کند. در ادامه با چیفا همراه باشید تا شما را با روش صحیح درست کردن درخت شجره نامه بیشتر آشنا کنیم و در مورد اصول تنظیم آن بیشتر بحث خواهیم کرد.

جستجو در تاریخچه خانواده

پیش از درخت شجره نامه؛ جستجو در مورد خانواده و بستگانتان

how to draw a family tree 32432434 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

اولین قدم برای ساختن شجره نامه شناختن افراد خانواده است اما نه فقط افراد نزدیک بلکه باید به دنبال اطلاعاتی در مورد پدربزرگ پدربزرگتان هم باشید. شاید فکر کنید که جستجو در مورد آن ها کمی سخت است اما به راحتی می‌توانید اطلاعاتی مناسب را در مورد آن ها پیدا کنید.

 • پدربزرگ، مادربزرگ یا حتی افراد مسن دیگر خانواده می‌توانند یک منبع اطلاعاتی مناسب باشند زیرا آن ها بخش بزرگی از تاریخچه و ریشه خانوادگی را می‌دانند و می‌توانند اطلاعات مناسبی از گذشته را در اختیار شما قرار دهند. می‌توان از پدر و مادرتان هم سوال کنید اما معمولا مسن‌تر ها بهتر می‌توانند در این زمینه کمک‌تان کنند.
 • سعی کنید اطلاعات مورد نیازتان را از چند نفر متفاوت بپرسید تا هم از صحت اطلاعات مطمئن شوید و هم کم و کاستی های آن را برطرف کنید.

تا چه اندازه می‌خواهید گذشته را بررسی کنید؟

how to draw a family tree 45464577 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

اگر بخواهید گذشته خانواده‌تان را به صورت کامل مشخص کنید کار بسیار سختی در پیش دارید زیرا هم اطلاعات افراد خانواده و هم مسن‌ترین ها هم کم است و تقریبا به اندازه‌ای نیست که بتوانید بخش بزرگی از گذشته را مشخص کنید. به همین دلیل بهتر است محدوده جستجویتان را مشخص نمایید و نهایتا آن را تا چند نسل قبل ادامه دهید. معمولا محدوده جستجو به اندازه بزرگی کاغذی که روی آن می‌نویسید بستگی دارد اما به هرحال داشتن یک بازه جستجوی مشخص کیفیت کار را هم بالاتر خواهد برد. البته در این بین افرادی هم هستند که دوست دارند اجداد دور خود را هم شناسایی کنند. اگر شما هم از این دست افراد هستید حتما مطلب چگونه اصل و نسب خود را پیدا کنیم را از دست ندهید.

 • بسیاری از مردم دوست دارند جستجو را حتی تا زمان پدربزرگ پدربزرگ‌شان هم ادامه دهند اما به هرحال این قضیه کاملا به انتخاب شما بستگی دارد. سعی کنید از اولین ها شروع کنید؛ یعنی تا جایی که پدربزرگ و مادربزرگ‌تان به یاد دارند را یادداشت کنید. سپس از آنجا آغاز کنید و بعد از آن فرزندانشان را بنویسید.
 • اگر خانواده بزرگی دارید بهتر است از پدربزرگ و مادربزرگ خود شروع کنید و کم کم عمو و عمه هایتان را به آن اضافه کنید. به طور کلی اگر خانواده‌تان بزرگ باشد لازم نیست زیاد به عقب برگردید.

فراهم کردن وسایل مورد نیاز ساخت درخت شجره نامه

انتخاب کاغذ مناسب

how to draw a family tree 435547657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

سعی کنید از چیز هایی استفاده کنید که راحت باشد و بتوانیذ هرکجا که لازم بود آن ها را در دسترس داشته باشید زیرا احتمالا باید در جاهای مختلف و حتی در گفتگو با افراد مختلف نیاز به یادداشت کردن و یا نوشتن چیزی داشته باشید. به همین دلیل بهتر است ابتدا از یک دفترچه کوچک استفاده کنید و بعد از اطمینان یافتن از صحت اطلاعات آن ها را روی یک کاغذ مناسب بنویسید.

 • وسایل متنوع و جذابی وجود دارند که به راحتی می‌توان در نوشت‌افزارها آن را به راحتی تهیه کرد و خوشبختانه انتخاب های فراوانی در دسترس دارید که می‌توانید از بین آن ها انتخاب کنید.

شکل کلی را انتخاب کنید

بسیاری از شجره نامه ها به صورت یک درخت کشیده می‌شوند و بخش‌های مختلف آن را به عنوان شاخه تعیین کرده‌اند اما به طور کلی انتخاب شکل و فرم آن به خودتان بستگی دارد. دقت کنید که لازم نیست حتما آن را به شکل یک درخت بکشید.

کشیدن درخت شجره نامه

شکل کلی درخت را با یک مداد بکشید

how to draw a family tree 4567758 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

سعی کنید اول شکل درخت را به طور کلی بکشید. البته در نگاه اول درخت باید به شکلی باشد که فرم کامل آن شکل گرفته باشد، پس از آن برای هر یک از شاخه ها فضای مناسب خودش را تعیین کرده و مشخص کنید که می‌خواهید چه کسانی را در آنجا بنویسید.

اولین نفر در درخت شجره نامه ؛ خود شما

از آنجایی که شجرنامه در مورد خودتان است پس بهتر است ابتدا با اسم خودتان آغاز کنید. سپس فضای اطراف آن را برای بقیه اسم ها و افراد خانواده‌تان مشخص نمایید.

 • اگر می‌خواهید شجرنامه را به شکل یک درخت واقعی بکشید سعی کنید از یک شاخه مشخص شروع کنید و آن را به خانواده‌تان اختصاص دهید.

پدر و مادر، برادر و خواهرتان

how to draw a family tree 346457657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

پس از اینکه اسم خودتان را نوشتید اطراف همان شاخه یا قسمتی که مربوط به خانواده‌تان است بقیه افراد خانواده را هم همانطور که گفته شد بنویسید.

 • اکنون اگر برادر و خواهرهایتان همسر و فرزند دارند برای هرکدام از آن ها یک زیرشاخه جدا کنید، سپس فرزندان آن ها را هم همانجا بنویسید.
 • برای اینکه شجره نامه حالت منظم و مناسبی به خود بگیرد بهتر است قبل از کشیدن درخت ابتدا تمامی افراد خانواده را بنویسید سپس از بزرگترین و پرجمعیت ترین آن ها آغاز کنید و یک شاخه یا زیر شاخه را به آن ها اختصاص دهید.

اضافه کردن فامیل‌های دورتر به درخت شجره نامه

how to draw a family tree 46547657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

این همان قسمتی است که شاخه ها از هم جدا خواهند شد. اکنون به هریک از افراد گفته شده یک شاخه نسبت دهید و آن ها را همراه با فرزندانشان جدا کنید. در این قسمت باید تمامی افراد خانواده هر شخصی را به دقت اضافه کنید و هرکدام از آن ها را در درخت قرار دهید.

اضافه کردن قدیمی‌ترها به درخت شجره نامه

اکنون باید اجداد قدیمی‌تر را با ذکر جزئیات اضافه کنید و هرکدام از آن ها را در جای مربوط به خودشان قرار دهید.

 • پس از اضافه کردن افراد، جزئیات مربوط به هرکدام از آن ها را لحاظ کنید و اگر احساس می‌کنید که به زیرشاخه نیاز دارند آن ها را بکشید.
 • می‌توانید از اشکال متفاوت برای مشخص کردن مذکر و مونث بودن افراد استفاده کنید.
 • بهتر است برای هر چه زیباتر شدن شجره نامه از جزئیاتی مانند تاریخ تولد یا وفات هم استفاده نمایید.

کاردستی شجره نامه خانوادگی درختی

یکی از جذاب‌ترین ایده ها در مورد درخت خانواده درست کردن کاردستی آن است که می‌تواند به شیوه‌های متنوع پیاده شود. درست کردن کاردستی شجره نامه می‌تواند هم بسیار سرگرم‌کننده باشد و هم برای کودکان و چه بسا بزرگ‌ترها هم شیوه جالب‌تری داشته باشد. در ویدیویی که در ادامه می‌آید با استفاده از فویل آلومینیومی یکی از زیباترین طرح ها برای ساخت کاردستی درخت خانوادگی ارائه می‌شود که می‌توانید به سادگی آن را اجرا کنید:

 

در صورتی که اعضای درخت خانواده شما بیشتر از آنچه باید است می‌توانید شاخ و برگ‌های بیشتری به کاردستی خود اضافه نمایید. این کاردستی حتی می‌تواند به عنوان دکور منزل یا اتاق هم مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین هر چه زودتر دست به کار شده و شجره نامه خانوادگی خود را بسازید.

۴ دیدگاه

 1. سلام
  خیلی ممنون بابت آموزش زیبایی که از کاردستی درخت شجرنامه گذاشتین
  واقعا استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا