آیا تا به حال در مورد گذشته و اجدادتان فکر کرده‌اید؟ اینکه از کجا آمده‌اید و اصل و نسبتان به چه کسانی می‌رسد؟ شجرنامه یا درخت خانوادگی ممکن است در خانواده های تعداد اندکی از ما وجود داشته باشد اما ممکن است این سوال به ذهنتان بیاید که اصلا شجره نامه ها به چه دردی می‌خورند؟ اصولا شجرنامه ها یک فرصت عالی را برای شناختن افراد خانواده ها فراهم می‌کنند مخصوصا برای اعضای جوان‌تر زیرا ممکن است که تعداد زیادی از آن ها حتی پدربزرگ و مادربزرگ خود را ندیده باشند اما برای بزرگ‌ترها، شجره نامه بیشتر حالتی یادآوری به دنبال دارد. حتی گاهی اوقات هم خاطرات را تازه می‌کنند. در ادامه با چیفا همراه باشید تا شما را با روش صحیح درست کردن درخت شجره نامه بیشتر آشنا کنیم و در مورد اصول تنظیم آن هم بیشتر بحث خواهیم کرد.

جستجو در تاریخچه خانواده

درمورد خانواده و بستگانتان جستجو کنید

how to draw a family tree 32432434 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

اولین قدم برای ساختن شجره نامه شناختن افراد خانواده است اما نه فقط افراد نزدیک بلکه باید به دنبال اطلاعاتی در مورد پدربزرگ پدربزرگتان هم باشید. شاید فکر کنید که جستجو در مورد آن ها کمی سخت است اما به راحتی می‌توانید اطلاعاتی مناسب را در مورد آن ها پیدا کنید.

 • پدربزرگ، مادربزرگ یا حتی افراد مسن دیگر خانواده می‌توانند یک منبع اطلاعاتی مناسب باشند زیرا آن ها بخش بزرگی از تاریخچه و ریشه خانوادگی را می‌دانند و می‌توانند اطلاعات مناسبی از گذشته را در اختیار شما قرار دهند. می‌توان از پدر و مادرتان هم سوال کنید اما معمولا مسن‌تر ها بهتر می‌توانند در این زمینه کمک‌تان کنند.
 • سعی کنید اطلاعات مورد نیازتان را از چند نفر متفاوت بپرسید تا هم از صحت اطلاعات مطمئن شوید و هم کم و کاستی ها آن را برطرف کنید.

تا چه اندازه می‌خواهید گذشته را بررسی کنید

how to draw a family tree 45464577 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

اگر بتوانید گذشته خانواده‌تان را به صورت کامل مشخص کنید کار بسیار سختی در پیش دارید زیرا هم اطلاعات افراد خانواده و هم مسن‌ترین ها هم کم است و تقریبا به اندازه‌ای نیست که بتوانید بخش بزرگی از گذشته را مشخص کنید. به همین دلیل بهتر است محدوده جستجویتان را مشخص کنید و نهایت آن را تا چند نسل قبل ادامه دهید. معمولا محدوده جستجو به اندازه بزرگی کاغذی که روی آن می‌نویسید بستگی دارد اما به هرحال داشتن یک بازه جستجوی مشخص کیفیت کار را هم بالاتر خواهد برد.

 • بسیاری از مردم دوست دارند جستجو را تا زمان پدربزرگ پدربزرگ شان هم ادامه دهند اما بهرحال این کاملا به انتخاب شما بستگی دارد. سعی کنید از اولین ها شروع کنید یعنی تا جایی که پدربزرگ و مادربزرگتان به یاد دارند را یادداشت کنید سپس از آنجا آغاز کنید و بعد از آن فرزندانشان را بنویسید.
 • اگر خانواده بزرگی دارید بهتر است از پدربزرگ و مادربزرگ خود شروع کنید و کم کم عمو و عمه هایتان را به آن اضافه کنید. به طور کلی اگر خانواده‌تان بزرگ باشد لازم نیست زیاد به عقب برگردید.

فراهم کردن وسایل مورد نیاز ساخت درخت شجره نامه

انتخاب کاغذ مناسب

how to draw a family tree 435547657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

سعی کنید از چیز هایی استفاده کنید که راحت باشد و بتوانیذ هرکجا که لازم بود آن ها را در دسترس داشته باشید زیرا احتمالا باید در جاهای مختلف و حتی در گفتگو با افراد مختلف نیاز به یادداشت کردن و یا نوشتن چیزی داشته باشید به همین دلیل بهتر است ابتدا از یک دفترچه کوچک استفاده کنید و بعد اطمینان یافتن از صحت اطلاعات می‌توانید آن ها را روی یک کاغذ مناسب بنویسید.

 • وسایل متنوع و جذابی وجود دارند که به راحتی می‌توان در نوشت افزار ها آن را به راحتی تهیه کرد و خوشبختانه انتخاب های فراوانی در دسترس دارید که می‌توانید در بین آن ها انتخاب کنید.

شکل کلی را انتخاب کنید

بسیاری از شجره نامه ها واقعا به صورت یک درخت کشیده شده‌اند و بخش های آن را به عنوان شاخه تعیین کرده‌اند اما به طور کلی انتخاب شکل و فرم کلی آن به خودتان بستگی دارد. دقت کنید که لازم نیست حتما آن را به شکل یک درخت بکشید.

کشیدن درخت شجره نامه

شکل کلی درخت را با یک مداد بکشید

how to draw a family tree 4567758 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

سعی کنید اول شکل درخت را به طور کلی بکشید البته در نگاه اول درخت باید به شکلی باشد که فرم کلی‌ آن شکل گرفته باشد، پس از آن برای هر یک از شاخه ها فضای مناسب خودش را تعیین کنید و مشخص کنید که می‌خواهید چه کسانی را در آنجا بنویسید.

اسم خودتان را بنویسید

از آنجایی که شجرنامه در مورد خودتان است پس بهتر است ابتدا با اسم خودتان آغاز کنید سپس فضای اطراف آن را برای بقیه اسم ها و افراد خانواده‌تان مشخص کنید.

 • اگر می‌خواهید واقعا شجرنامه را به شکل یک درخت واقعی بکشید سعی کنید از یک شاخه مشخص شده شروع کنید و آن را به خانواده‌تان اختصاص دهید.

پدر و مادر، برادر و خواهرتان را اضافه کنید

how to draw a family tree 346457657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

پس از اینکه اسم خودتان را نوشتید اطراف همان شاخه یا قسمتی که مربوط به خانواده‌تان است بقیه افراد خانواده را هم همانطور که گفته شده آنجا بنویسید.

 • اکنون اگر برادر و خواهرهایتان همسر و فرزند دارند برای هرکدام از آن ها یک زیرشاخه جدا کنید سپس فرزندان آن ها را هم همانجا بنویسید.
 • برای اینکه شجرنامه حالت منظم و مناسبی به خود بگیرد بهتر است ابتدا تمامی افراد خانواده را بنویسید سپس از بزرگترین و پرجمعیت ترین آن ها آغاز کنید و یک شاخه یا زیر شاخه را به آن ها اختصاص دهید.

عمو، عمه، پدربزرک و مادربزرگ و پسر عمو و عمه هایتان را به درخت شجره نامه اضافه کنید

how to draw a family tree 46547657 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟

این همان قسمتی است که شاخه ها از هم جدا خواهند شد. اکنون به هریک از افراد گفته شده یک شاخه نسبت دهید و آن ها را همراه با فرزندانشان جدا کنید. در این قسمت باید تمامی افراد خانواده هر شخصی را به دقت اضافه کنید و هرکدام از آن ها را در درخت قرار دهید.

قدیمی‌تر ها را هم اضافه کنید

اکنون باید اجداد قدیمی‌تر را با ذکر جزئیات اضافه کنید و هرکدام از آن ها را در جای مربوط به خودشان قرار دهید.

 • پس از اضافه کردن افراد جزئیات مربوط به هرکدام از آن ها را لحاظ کنید و اگر احساس می‌کنید که به زیرشاخه نیاز دارند آن ها را اضافه کنید.
 • می‌توانید از اشکال متفاوت برای مشخص کردن مذکر و مونث بودن افراد استفاده کنید.
 • بهتر است جزئیاتی مانند تاریخ تولد، وفات را هم اضافه کنید.

chifa hands in the air 43435435 - چگونه درخت شجره نامه خانوادگی بکشیم؟