هنر و سرگرمی

چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

چه یک نوازنده مبتدی باشید چه یک حرفه‌ای، در هر صورت آموزش و یادگیری تعویض سیم گیتار یک تکنیک مهم و ضروری است که باید آن را بدانید. اگر چه گیتار الکتریک نسبت به گیتار آکوستیک بیشتر به تعویض سیم نیاز دارد اما به هرحال در هر دو مورد بهتر است سیم ها را تازه کنید تا صدای با کیفیتی داشته باشید. در ادامه با چیفا همراه باشید تا با مهارت عوض کردن سیم گیتار آکوستیک بهتر آشنا شوید.

آمادگی برای تعویض سیم گیتار آکوستیک

یک جای تمیز و ساکت پیدا کنید

همیشه اطراف را تمیز و مرتب نگه دارید تا هنگام تعویض سیم ها وسایلتان را گم نکنید. قطعا باید گیتار را در جایی کوک کنید که ساکت و آرام باشد و مجبور نباشید به سروصدا های اطراف توجه کنید.

وسایلتان را آماده کنید

how to change acoustic guitar strings 32423423 - چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

 به یک تیونر (دستگاه کوک گیتار)، سیم چین، سیم های تازه و یک سیم پیچ احتیاج دارید. معمولا افراد حرفه‌ای تر به تیونر نیاز ندارند و می‌توانند بدون نیاز به آن گیتار را کوک کنند.

  • در انتخاب سیم ها هیچ محدودیتی وجود ندارد کاملا ب سلیقه‌تان بستگی دارد.

بالانس کردن گیتار

برای تعویض سیم ها  باید گیتار را در یک حالت مناسب قرار داد و آن را محکم کرد. برای اینکار وسیله های مخصوصی وجود دارد که می‌توان آن را از مغازه سازفروشی تهیه کرد اما اگر به آن دسترسی هم ندارید مشکلی نیست می‌توان از چند تکه پلی استایرن استفاده کرد.

جدا کردن سیم ها از گیتار

how to change acoustic guitar strings 56557567 - چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

شل کردن سیم ها

سیم ها را به آرامی شل کنید و کاهش تنش و فشار آن را احساس کنید، زمانی که شل شدند آن ها را از پیچ تنظیم جدا کنید.

پین های بریج را جدا کنید

با استفاده از سیم پیچ پین های بریج را جدا کنید. زمانی که پین ها از از بریج جدا شدند می‌توانید سیم های گیتار آکوستیک را به راحتی از آن خارج کنید.

  • هنگام وصل کردن سیم های جدید، انتهای گرد آن را در انتهای شکاف بریج قرار دهید و آن را با پین محکم کنید. در غیر اینصورت اگر بر روی لبه پین قرار گیرند سیم ها شل خواهند شد.

سیم ششم را در محل پین قرار دهید

how to change acoustic guitar strings 4344354366 - چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

انتهای گرد سیم را همراه با پین در یک راستا قرار دهید و آن ها را به صورت همزمان درون شیار قرار دهید. سپس برای جلوگیری از خالی شدن کوک، قبل از سفت کردن پین درون شیار سیم را به سمت بیرون بکشید و همراه با آن پین را به داخل فشار دهید. این کار سیم را در جای خود محکم می‌کند و هنگام کوک کردن از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌کند.

وصل کردن سیم ها به گوشی تنظیم

سیم را از سوراخ تعبیه شده بر روی گوشی تنظیم رد کنید. سیم را ۳ اینچ ( تقریبا ۸ سانتی‌متر) از گوشی رد کنید سپس گوشی را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید. هنگام چرخاندن سیم را از شیار شیطانک رد کنید و مواظب باشید که در شیار اشتباهی قرار نگیرد.

  • پس از سفت کردن سیم، اضافه های آن را با استفاده از یک سیم چین قطع کنید.

سفت کردن سیم های گیتار آکوستیک

how to change acoustic guitar strings 54667657 - چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

پس از اتصال، سیم ها را استفاده از یک سیم پیچ تند کنید. در این مرحله فقط سفت شدن و جایگذاری درست سیم مهم است نیازی به کوک نیست، بعدا می‌توانید آن را انجام دهید.

سفت کردن بقیه سیم ها

پس از وصل کردن بقیه سیم ها اکنون نوبت به سفت کردن آن ها می‌رسد. سیم ها را بر طبق کوک استاندارد گیتار کوک کنید، البته کمی سیم ها بکشید تا از اتصال درست آن ها مطمئن شوید.

کوک کردن

اکنون پس از سفت شدن سیم ها و اطمینان حاصل کردن از سفت شدن آن ها، نوبت به کوک کردن می‌رسد. همانطور که قبلا گفته شد از کوک استاندارد پیروی کنید. اگر تازه کار هستید بهتر است از تیونر استفاده کنید زیرا به کمک آن بسیار بهتر می‌توان سازتان را کوک کنید.

قطع سیم های اضافه

پس از کوک کردن، قسمت اضافی سیم های گیتار آکوستیک را با استفاده از یک سیم پین قطع کنید. سیم ها اضافی و بیرون آماده هنگام نوازندگی خطرناک و مزاحم هستند و ممکن است به دستتان آسیب بزنند.

اکنون گیتارتان آماده است و سیم ها هم در بهترین حالت خود قرار دارند پس می‌توانید از نوازندگی‌تان بیشترین لذت ممکن را ببرید. آموزش تعویض سیم گیتار برای یک فرد حرفه ای هم ضروری است چه برسد به افراد مبتدی که باید در هر زمینه‌ای بهتر از قبل شوند.

chifa hands in the air 43435435 - چگونه سیم گیتار آکوستیک را تعویض کنیم؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن