تکنولوژی

چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و نیاز به کامپیوتر ها تایپ کردن هم تقریبا به یکی از مهارت های مهم در زمینه کامپیوتر تبدیل شده است و تقریبا در هر حوزه شغلی نیاز به آن وجود دارد. روش های تایپ کردن، برای اغلب ما هنوز به صورت همان زمانی باقی مانده است که به تازگی با رایانه های آشنا شده بودیم و در کل پیشرفت چندانی نداشته است. آیا تا به حال تایپ های سریع دیده‌اید؟ فردی که تایپ می‌کند می‌تواند بدون نگاه کردن به کیبورد و به سرعت تایپ کند، در نگاه اول چنین چیزی کاملا غیر ممکن به تظر می‌رسد اما واقعیت چیز دیگری است. آنچه که غیر ممکن به نظر می‌رسد درواقع تایپ ۱۰ انگشتی است، شیوه بخصوصی که بسیار کاربردی است و می‌توان گفت که درصد خطای آن بسیار کم‌تر از حالت های دیگر است. در ادامه با چیفا همراه باشید تا بهتر با تایپ ده انگشتی آشنا شوید.

تایپ یک انگشتی

how to type with 10 fingers 2343243 - چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

روزهای اولی که کارتان را با رایانه و کیبورد آن شروع کردید چگونه بود؟ با انگشت سبابه دنبال حرف ها می‌گردید و تقریبا باید تمامی آن ها را جستجو کنید تا حرف مورد نظر خود را پیدا کنید اما آیا واقعا این روش درستی بود؟ برای کسی که برای اولین بار با کیبورد رایانه ها برخورد داشته باشد چنین روندی طبیعی است! درواقع افراد به مرور زمان از انگشت های دیگر هم استفاده می‌کنند و تقریبا وضعیت تایپ کردنشان بهتر خواهد شد اما بازهم این روش کاربردی نیست و تنها تعداد اندکی از آن ها موفق به تایپ سریع خواهند شد،

تایپی سریع بدون نگاه کردن به کیبورد. شاید این روش پس از مدت زیادی کاربردی باشد اما بازهم کافی نیست زیرا اگر واقعا شیوه تایپ را بررسی کنیم کاملا اصولی نیست بلکه بیشتر بر اساس جرکات تجربی فرد شکل گرفته است.

وضعیت دست ها و بدن در تایپ ده انگشتی

how to type with 10 fingers 4534356 - چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

برای اینکه بتوانید دقیق و سریع تایپ کنید باید یک تکیه گاه مناسب برای دست ها در نظر بگیرید و آن ها را ثابت نگه دارید. برای اینکار باید انگشت ها را روی تعدادی از کلید ها قرار دهید و به اصطلاح آن ها را ثابت کنید بدین منظور چهار انگشت دست چپ ( به ترتیب از انگشت کوچک) روی کلید های “ش”، “س”، “ی” و “ب” قرار خواهند گرفت و انگشت های دست راست هم به همین ترتیب روی کلید های “ک”، “م”، “ن”، “ت” قرار خواهند گرفت.

  • می‌توان بدون نگاه کردن به کلید ها هم انگشت هایتان را دقیقا در همان جا قرار دهید زیرا اگر کمی دقت کنید روی کلید های “ت” و “ب” یک برآمدگی کوچک قرار دارد.

انگشت ها و کلید ها

how to type with 10 fingers 2535657 - چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

هریک از انگشت ها گروهی از کلید ها را کنترل می‌کنند به عبارتی، اگر به کلید ها نگاه کنید خواهید دید که هر انگشت تقریبا یک ستون مورب از کلید ها را کنترل می‌کند. برای مثال انگشت وسط دست چپ را در نظر بگیرید، اگر بخواهید که از حرف “ث” استفاده کنید باید با استفاده از همان انگشت آن را کنترل کنید.

تایپ ده انگشتی چگونه عمل می‌کند؟

درواقع در تایپ ده انگشتی، در ابتدا محل قرار گیری انگشت ها مشخص می‌شود سپس با تمرین و تکرار وضعیت آن ها توسط ذهن حفظ خواهد شد و پس از مدتی قادر خواهید بود تا به راحتی کلید ها را حفظ کنید. در تایپ های ابتدایی‌تری که داشتید هم ( تایپ با یک انگشت) چنین چیزی وجود داشت، یعنی ذهن به طور ناخودآگاه به دنبال کلید بعدی خواهد گشت. به طور کلی پس از مدتی تمرین کردن یک ارتباط قوی بین انگشت ها و ذهنتان به وجود خواهد آمد و تمرکز اصلی‌تان فقط نوشتن متن خواهد بود.

  • کسانی هستند که از روش های تایپ خودشان استفاده کرده‌اند و تا حد زیادی به آن عادت گرفته‌اند، برای این دسته از افراد کم بیشتر طول خواهد کشید تا سیستم تاپ خودشان را عوض کنند زیرا کمی طول خواهد کشید تا روش کهنه خود را با تایپ ۱۰ انگشتی تعویض کنند البنه نیازی نیست امید خود را از دست دهید، در مدت زمان کمی اگر تمرین کنید پیشرفت قابل ملاحظه‌ای خواهید داشت.

مزیت های تایپ ده انگشتی

how to type with 10 fingers 45544567768 - چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

تایپ ۱۰ انگشتی وضعیت شما را حتی هنگام نوشتن های روزانه‌ هم بهبود خواهد بخشید حال چه نوشتن مقاله یا حتی گفتگو های روزانه.

سرعت

تایپ ده انگشتی سرعت تایپ شما را به شدت افزایش خواهد داد و به راحتی می‌توانید در زمان صرف جویی کنید. البته سرعت بالا تنها یکی از مزیت‌های این نوع تایپ است.

کارایی بیشتر و بازدهی متن ها

از آنجایی که دیگر نیازی نیست روی پیدا کردن کلید ها تمرکز کنید می‌توانید با قت بیشتری متن ها را بنویسید جدا از آن درصد خطاهای تایپی دورن متن ها هم به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

ارگونومی

تایپ به روش عادی و نگاه کردن به کیبورد شما را مجبور خواهد کرد تا همزمان با تایپ کردن به کیبورد نگاه کنید و همین موضوع باعث به وجود آمدن یک وضعیت ناسالم به وجود خواهد آمد و به مرور زمان به گردن و بقیه قسمت های درگیر آسیب خواهد زد.

آیا باید از هر ده انگشت استفاده کرد؟

how to type with 10 fingers 4323454656 - چگونه ده انگشتی تایپ کنیم؟

استفاده از تمامی انگشت ها ضروری نیست و تقریبا به فردی که تایپ می‌کند بستگی دارد. بعضی از افراد نمی‌توانند از هر ۱۰ انگشتشان استفاده کنند به جای آن می‌توان تعداد انگشت ها را کم‌تر کرد البته گاهی اوقات محدودیت های آناتومیک هم می‌توانند باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی شوند اما در هر حال، اگر ده انگشتی تایپ کنید بسیار سریع‌تر و بهتر می‌توانید تایپ کنید جدا از آن، کنترل بهتری روی کیبورد خواهید داشت و نیازی نیست دستتان را تکان دهید.

چرا باید تایپ ده انگشتی را یاد گرفت؟

تعداد کلماتی که با این روش می‌نویسید بسیار بیشتر از حالت های دیگر است به همین دلیل استفاده از آن ضروری است. در محیط های کاری به دلیل نیاز زیاد به تایپ کردن باید بتوان تعداد کلمات بیشتری تایپ کرد تا هم کار ها سریع‌تر انجام شوند. اکنون بیایید قضیه را از دیدگاه دیگری بررسی کنیم، شما یک کارمند هستید و باید زمان نسبتا زیادی را در محیط کار سپری کنید، اکنون اگر بتوانید کار ها را سریع‌تر تایپ کنید قطعا به همان اندازه هم وقت آزاد بیشتری خواهید داشت و می‌توان از آن چه برای کار یا چه برای یادگیری چیز های چدید استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا