هنر و سرگرمی

چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

گیتار همواره یکی از محبوب‌ترین ساز ها بوده و همیشه طرفداران مخصوص خودش را داشته است. حتی به همین دلیل می‌توان گفت که در بسیار از زمینه های آموزشی هم بیشتر به آن توجه شده است. در کل گیتار و مخصوصا نوع الکتریک آن یک ساز هیجان انگیز است و یادگیری آن هم چندان سخت نیست. خوشبختانه متد های آموزشی چه به صورت مبتدی و یا حرفه‌ای وجود دارند و می‌توان گفت که هیچ محدودیتی در زمینه یادگیری گیتار وجود ندارد. در ادامه با چیفا همراه باشید تا بیشتر با شیوه نواختن و آموزش گیتار الکتریک مبتدی آشنا شوید.

آموزش گیتار الکتریک مبتدی به صورت خودآموز

کوک کردن گیتار الکتریک

how to play electric guitar 4234324 - چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

پس از خرید گیتار و اطمینان از سالم بودن آن بهتر است آن را پیش یک نوازنده حرفه‌ای ببرید تا آن را به طور کامل آماده کند البته منظور از آماده کردن به نحوی تنظیم تعدادی از قسمت های مخصوص آن است که بسته به نوع ساز ممکن است کمی متفاوت باشد و شما به عنوان یک نوازنده مبتدی نمی‌توانید آن را آماده کنید.

  • سازتان باید لهجه مناسبی داشته باشد!! البته مفهوم لهجه ساز ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما منظور از لهجه صدای ساز است. در گیتار الکتریک استفاده از فرت های پایین بسیار رایج است و به همین دلیل صدای ساز در فرت های پایین‌تر نباید خارج از نت باشد، به همین دلیل استفاده از یک ساز با لهجه مناسب بسیار ضروری است.
  • گیتار باید از نظر فیزیکی هم در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد و هنگام نوازندگی باعث آسیب رسیدن به دستتان نشود. به همین منظور باید فاصله سیم ها از صفحه انگشت گذاری استاندارد باشد. اگر فاصله سیم ها بیش از حد زیاد باشد به مرور زمان به انگشت هایتان آسیب خواهد زد و به عنوان یک نوازنده مبتدی این به شدت بر روحیه‌تان در نوازندگی هم تاثیرگذار خواهد بود.

آموزش گیتار الکتریک – گوش کردن و تکرار کردن

how to play electric guitar 5365667 - چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

در کل در یادگیری هر آهنگی گوش دادن بسیار ضروری خواهد بود زیرا گوش دادن نه تنها ساختاری از آهنگ را در ذهن شما قرار خواهد داد بلکه شما را با الگو های ملودیک آهنگ آشناتر خواهد کرد. تنها به سولوی گیتار آهنگ گوش نکنید بلکه همزمان سعی کنید به بقیه قسمت های آن هم توجه کنید و ارتباط بین بقیه قسمت های آن را هم درک کنید بدین ترتیب بهتر آهنگ را درک می‌کنید و سریع‌تر آهنگ را یاد می‌گیرید.

  • هدف از نواختن سولو های متعدد در گیتار الکتریک تبدیل شدن به یک ستاره نیست بلکه باید قادر باشید تا آنچه می‌شنوید را به بهترین شکل بنوازید.

ترکیب تکنیک های آسان و سخت گیتار الکتریک

پس از مدتی تمرین سخت بهتر است بذای مدت کوتاهی تمرین سخت را متوقف کنید و به جای آن تعدادی از آهنگ ها و تمرین های آسان‌تر قبلی را انجام دهید بدین ترتیب هم خودتان حس بهتری خواهید داشت و هم انگشتانتان هم استراحت خواهند کرد.

  • مطمئن شوید که همیشه چیز های سختی برای تمرین کردن دارید زیرا تمرینات سخت گیتاریست بهتری را از شما خواهند سخت.
  • همیشه نقاط ضعف خود را تمرین کنید، اگر احساس می‌کنید که هنوز در تکنیک یا موردی به مهارت کافی نرسیده‌اید همیشه آن ها را تمرین کنید.

آموزش گیتار الکتریک – یادگیری موسیقی

how to play electric guitar 326457657 - چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

به مرور زمان با یادگیری آهنگ های بیشتر با تئوری موسیقی هم آشنا خواهید شد اما بهتر است که فقط به دانش تئوری اندکی که از آهنگ ها به دست می‌آورید اکتفا نکنید به جای آن سعی کنید جداگانه تئوری یادبگیرید.

  • اگر همزمان با آهنگ ها تئوری یادبگیرید دیگر با آکورد و نت های آن مشکلی نخواهید داشت و بهتر می‌توانید آن را بنوازید.
  • یادگیری تئوری موسیقی به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید یک بند درست کنید و یا با دیگر نوازنده ها تمرین کنید، به طور کلی پس از یادگیر تئوری قادر خواهید بود تا همزمان آکورد هایی که از آن ها استفاده می‌کنید را به دیگر نوازنده ها بگویید.

آموزش گیتار الکتریک – کمک گرفتن از حرفه‌ای‌ها

یک معلم گیتار الکتریک پیدا کنید

how to play electric guitar 4535677 - چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

فاکتور های مختلف و متنوعی برای تبدیل شدن به یک استاد گیتار خوب وجود دارد و هرکس بسته به نوع نیاز و سبکی که می‌خواهد بنوازد به دنبال معلم مناسب خودش خواهد گشت. اگر سبک و استایل خاصی در نظر دارید بهتر است به دنبال یک مربی مناسب باشید، کسی که بتواند به خوبی از پس انتظاراتتان بربیاید.

  • سبک ها  استایل های نوازندگی تا حدودی قرار دادی هستند و به همین دلیل نوازندگان گیتار ممکن است از تکنیک های سبک هایی که جدا از استایل مورد علاقه‌شان است استفاده کنند. درکل گسترش تکنیک های مورد استفاده نوازندگی‌تان را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و از هر نظر بهبود خواهید یافت.

آموزش گیتار الکتریک – خواندن موسیقی

جدا از هر سبک  استایلی که برای زدن گیتار الکتریک در نظر گرفته‌اید، سعی کنید هر روز خواندن موسیقی را تمرین کنید. روی گیتار شما ۶ سیم و تعداد زیادی فرت قرار دارد که هرکدام نت خاصی را اجرا می‌کنند به همین دلیل بهتر است خواندن نت های موسیقی را یاد بگیرید البته در نوازندگی گیتار الکتریک مبتدی می‌توان از سیستم های دیگری هم برای نشان دادن نت ها استفاده کرد اما بهتر است از همان ابتدا خواندن نت ها را یادبگیرید زیرا به شما کمک می‌کند تا بهتر با نوازندگان دیگر ارتباط برقرار کنید مخصوصا اگر در یک بند باشید.

تمرین کردن

how to play electric guitar 546589879 - چگونه گیتار الکتریک بزنیم؟

مانند هرکار دیگری، گیتار زدن هم به تمرین و تکرار نیاز دارد و باید روزانه تا حد امکان با آموزش گیتار الکتریک همراه بود و تمرین کرد چون تنها یادگیری مهارت های جدید کافی نیست. شما به عنوان کسی که به تازگی گیتار الکتریک را آغاز کرده‌ است باید تا جایی که ممکن است تمرین کنید.

  • یادگیری گیتار بسیاری از قسمت های دست شما را درگیر خواهد و باعث تقویت انگشتانتان هم خواهد شد و جدا از آن باعث تقویت حافظه ماهیچه‌ای هم خواهد شد. البته مواظب دست‌های خود باشید تا آسیب نبینند. در کل رسیدن به مهارت کافی در این تمرین های گیتار الکتریک زمان می‌برد و ممکن است در بعضی از آن ها سریع‌تر ماهر شوید اما به هرحال تمرین کردن لازم و ضروری است.
  • در آخر باید گفت که هر نوازنده‌ گیتار الکتریک که روزانه به آهنگ هایشان گوش می‌دهید یا سولوی های آن ها را دوست دارید زمانی مانند شما بودند و کار را از جای آغاز کردند که اکنون شما در آن قرار دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا