هنر و سرگرمی

چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

بسیار طبیعی است که هنگام گیتار زدن درد خفیفی را در انگشتان دست چپتان احساس کنید اما گاهی اوقات ممکن است درد بیش از حد افزایش یابد و مانع از تمرین کردنتان شود. در این مقاله قصد داریم تا عواملی که باعث درد انگشت های دست چپ در هنگام زدن گیتار می‌شوند را بررسی کنیم و راهکارهایی برای مقابله با آن پیدا کنیم پس با چیفا همراه باشید.

برای افراد تازه‌کار و مبتدی، درد انگشتان دست چپ می‌تواند حتی آن ها را از تمرین کردن هم بازدارد. همچنین این افراد قادر نخواهند بود تا شکل صحیح و درست تکنیک ها را اجرا کنند و این به خودی خود باعث کشیدگی بیش‌ازحد انگشت ها می‌شود؛ حتی ممکن است لطمه های جبرانی ناپذیری به انگشت‌ها وارد شود.

آماده سازی انگشت های دست قبل از زدن گیتار

انگشت هایتان را بکشید

how to avoid pain in left hand while playing guitar 32432434 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

هنگام گیتار زدن تنها قدرت انگشت ها مهم نیست بلکه باید همزمان با آن ها به چابکی و انعطاف پذیری هم توجه کرد. به همین دلیل گرم کردن و کشیدن انگشت هایتان امری ضروری و مهم به حساب می‌آید تا از درد انگشت ناشی از زدن گیتار جلوگیری شود. قبل از اینکه تمرین ها را شروع کنید انگشت هایتان را گرم کنید، انگشت هایتان را یک به یک به سمت عقب بکشید و آن را تا جایی ببرید که راحت هستید سپس انگشت را چند ثانیه در همان موقعیت قرار دهید، اکنون انگشت ها را به سمت کف دست کشش دهید و همین روند را تکرار کنید.

 • انگشت هایتان را کمی در هوا بچرخانید تا جریان خون آن ها را تقویت کنید.
 • مچ دست ها را در جهت عقربه های و برخلاف آن بچرخانید تا ماهیچه های مچ هم آماده شوند.
 • انگشت هایتان را به طور کامل باز کنید تا به کشیده ترین حالت خود برسند سپس آن ها را شل کنید تا فشار و تنش درون آن ها آزاد شود.

دست هایتان را تقویت کنید

how to avoid pain in left hand while playing guitar 4567678 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

دست‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن به حساب می‌آیند و حتی به باور برخی می‌توان آینده را هم در آن‌ها دید؛ در صورتی که به کف بینی و طالع بینی کف دست علاقه دارید به اینجا مراجعه کنید. برای اینکه انگشت ها در گیتار زدن شما را اذیت نکنند باید ماهیچه های آماده‌ای داشته باشند. برای تقویت این ماهیچه ها در ادامه دو روش متفاوت را بررسی خواهیم کرد که هرکدام به نحوی می‌توانند ماهیچه های دستتان را تقویت کنند.

نوشته های مشابه
 • ابتدا دست چپ یا دست فرت‌‌ گرفتنتان را(در گیتاریست های چپ دست دست راست دست فرت خواهد بود) در حالتی ریلکس و شل قرار دهید سپس انگشت شست و کوچک را به یکدیگر نزدیک کنید تا نوک همدیگر را لمس کنند پس از آن این کار را برای بقیه انگشت های دیگر هم تکرار کنید.
 • دست فرت خود را به حالتی که کف دست رو به بالا باشد قرار دهید سپس انگشت کوچک خود را باز کنید و دوباره آن را ببندید، همین روند را برای بقیه انگشت ها تکرار کنید.

جهت جلوگیری از درد انگشت تمرین های سرعتی گیتار انجام دهید

how to avoid pain in left hand while playing guitar 54365478 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

شاید با دیدن تمرین های سرعتی کمی تعجب کنید اما جالب است بدانید که این تمرین ها به شدت در تقویت انگشت ها برای بهتر گیتار زدن موثر هستند و به خوبی به شما کمک می‌کنند اما روش انجام دادن آن ها چگونه است؟ گیتارتان را بردارید و از فرت اول شروع کنید! انگشت شماره یک یا همان سبابه را روی فرت یک قرار دهید سپس انگشت های دیگر را به دنبال آن روی فرت های ۲، ۳ و ۴ قرار دهید. از سیم ششم شروع کنید و پس از آن به سیم بعدی بروید. انجام این تمرین به طرز شگفت انگیزی انگشت هایتان را قوی می‌کند اما به شرطی که از یک سرعت مناسب شروع کنید. افراد تازه کار بهتر است از ۸۰ bpm شروع کنند و افراد حرفه‌ای هم ۱۲۰ bpm.

 • این تکنیک انگشت هایتان را قوی‌تر خواهد کرد و هر انگشت را به طور کامل از دیگری مستقل خواهد کرد.
 • اگر احساس کردید که می‌توانید به راحتی تکنیک را اجرا کنید سرعت مترونوم را بیشتر کنید و دوباره در سرعت جدید تمرینات را انجام دهید.

اجرای صحیح تمرینات برای جلوگیری از درد انگشت در گیتار

گیتار را به شکل مناسب نگه دارید

how to avoid pain in left hand while playing guitar 43457658 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

چه سرپا باشید یا بنشینید بهتر است در هردوحالت گیتار را به شکل درستی نگه دارید. معمولا وقتی می‌نشینید نگه‌داشتن گیتار در آسان‌تر است اما وقتی سرپا هستید شرایط کمی‌ متفاوت‌تر است زیرا باید بتوانید دستتان را به نحوی بگیرید که درد نگیرد و به راحتی بتوانید آکورد ها باره دار را هم اجرا کنید بدین منظور بهتر است انگشت شست دستی که برای گرفتن فرت ها از آن استفاده می‌کنید را وسط قسمت پشتی فرت بورد قرار دهید بدین ترتیب انگشت ها هم عملکرد بهتری خواهند داشت. دقت کنید که داشتن ژست درست هنگام نوازندگی این امکان را فراهم می‌کند تا بهتر و راحت‌تر بتوانید ساز بزنید و از همه مهم‌تر استقامت شما را هنگام ساز زدن بسیار بالا‌تر می‌برد.

 • به زاویه مچ و دست‌هایتان دقت کنید، تا جایی که می‌توانید راحت باشید و هیچ فشار اضافی به مفاصل و اعضای بدنتان وارد نکنید و تا جای ممکن سعی کنید زاویه مچ و بازو و شانه هایتان را در حالت طبیعی و عادی خودش نگه دارید.
 • هیچ قانونی در مورد نگه داشتن گیتار وجود ندارد و درنهایت راحتی خودتان شیوه نگه‌داشتن گیتار را تعیین می‌کند به همین دلیل اگر احساس می‌کنید چیزی اذیتتان می‌کند می‌توانید به راحتی آن را تغییر دهید.

انگشت گذاری صحیح

how to avoid pain in left hand while playing guitar 4547668 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

انگشت گذاری صحیح هم صدای ساز زدنتان را بهتر می‌کند هم استقامت انگشت هایتان را هم بیشتر می‌کند. اغلب تازه‌کار ها با انگشت گذاری صحیح مشکل دارند به همین دلیل اکثرا دچار درد انگشت و مشکلات مربوط به آن خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکلات باید انگشت هایتان را نزدیک فرت ها قرار دهید زیرا هم به نیروی کمتری برای نگه‌داشتن سیم نیاز دارند و هم کیفیت صدای هم بهتر خواهد شد و در نهایت همه این ها منجر به بالا رفتن استقامت شما خواهد شد.

 • هنگام انجام دادن چنین تمریناتی باید قوس کافی انگشت ها را هم رعایت کنید تا انگشت هایتان با سیم های دیگر تماسی نداشته باشند.

ژست و حالت ایستادن خود را عادی‌تر کنید

وقتی که به عنوان یک تازه‌کار شروع می‌کنید اغلب احساساتی آمیخته با ترس و اضطراب دارید و نمی‌توانید به طور کامل و راحت ساز بزنید. این حالت ها بسیار طبیعی هستند و به مرور زمان و با تمرین کردن کم خواهند شد و بسیار راحت‌تر خواهید بود اما بهتر است همین ابتدا سعی کنید که ژست راحت و ریلکس را نگه‌دارید و به مرور زمان آن را بهتر کنید.

 • داشتن فشار و تنش اضافه فقط باعث اذیت شدنتان خواهد شد و هیچ تاثیر مثبتی ندارد.

استراحت کنید!

how to avoid pain in left hand while playing guitar 45467687 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

برای اینکه بتوانید در دوره های طولانی تمرین کنید باید به خوبی استراحت کنید تا هم از نظر ذهنی و هم از نظر روانی برای تمرین کردن آماده شوید. یک استراحت ۵ دقیقه‌ای بسیار عالی است اما به شرطی که تلویزیون نگاه نکنید یا در جایی ننشینید در عوض سعی کنید کمی آب بنوشید و یا کمی قدمی بزنید.

 • سعی کنید عشق و علاقه خود را حفظ کنید و از آن برای تبدیل شدن به یک گیتاریست حرفه‌ی استفاده کنید.

افزایش استقامت برای جلوگیری از درد انگشت دست در گیتار

اکشن گیتارتان را تنظیم کنید

داشتن گیتاری با اکشن مناسب در تقویت استقامت بسیار تاثیرگذار است زیرا اگر اکشن گیتار پایین باشد لازم نیست با فشار بیشتری سیم ها را فشار دهید به همین دلیل انگشت ها هم وضعیت بهتری خواهند داشت. برای تنظیم اکشن گیتار سعی کنید آن را پیش یک متخصص ببرید تا به درستی آن را برایتان تنظیم کند.

 • اگر نمی‌توانید و توانایی پرداخت هزینه های تنظیم گیتارتان را ندارید می‌توانید از یک کاپو استفاده کنید. کاپو را در فرت اول ببندید تا ارتفاع سیم ها پایین‌تر بیاید.

گیتار های متفاوت را امتحان کنید

how to avoid pain in left hand while playing guitar 4654765878 - چگونه هنگام گیتار زدن از درد گرفتن دست جلوگیری کنیم؟

گیتار ها در شکل و انواع متفاوتی وجود دارند و می‌تواند بسته به نیاز و علاقه خود یکی از آن ها را امتحان کنید البته تفاوت های آن ها تنها ظاهری نیست بلکه هرکدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند. اگر این امکان برای شما وجود دارد سعی کنید انواع مختلف آن را امتحان کنید.

اگر درد انگشت هایتان در هنگام گیتار زدن کم نشد به پزشک مراجعه کنید

به طور کلی در گیتاریست های تازه کار درد انگشت بسیار عادی است و به مرور کم خواهد شد جدا از آن نباید انتظارات بیش‌ازحدی هم داشت زیرا برای افراد تازه کار انتظار بیش از حد تنها باعث آزار و اذیت خواهد شد. اگر احساس کردید که درد کم نمی‌شود و پس از دو روز هنوز آن را احساس می‌کنید بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید تا دست هایتان را معاینه کند زیرا برخلاف اکثر کار های دیگر درجهان، در دنیای گیتاریست ها درد نشانه خوبی نیست و معمولا به مشکلات بزرگتری منتهی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا