سایر

چگونه دسته پلی استیشن ۴ را خاموش کنیم؟

دسته بازی کنسول PS4 می‌تواند به سادگی باتری خالی کند و با یک بار شارژ کامل، بعضا در بهترین حالت هم تنها می‌توان برای هشت ساعت روی آن حساب باز کرد؛ البته معمولا این عدد از چهار تا پنج ساعت بیشتر تجاوز نمی‌کند. بنابراین در صورتی که بازی نمی‌کنید و دسته بدون استفاده باقی مانده، بهتر است برای جلوگیری از خالی شدن باتری آن را خاموش کنید. در ادامه با چیفا همراه شوید تا با نحوه صحیح خاموش کردن دسته PS4 و سایر اجزای قابل تنظیم آن آشنا شوید.

راه و روش‌های بسیاری برای خاموش کردن دسته پلی استیشن ۴ وجود دارد که احتمالا خودتان از پیش با معمول‌ترین راه آن که از طریق دکمه PS انجام می‌شود، آشنا هستید. البته معمول‌تر از این روش هم خاموش کردن کنسول است که به همراه آن کنترلر هم خاموش می‌شود.

طریقه خاموش کردن دسته PS4

در ادامه شیوه های مختلف طرز خاموش کردن دسته PS4 بدون اینکه کنسول را خاموش کنید، توضیح داده شده است.

استفاده از دکمه PS برای خاموش کردن دسته

how to turn off ps4 controller light vibration 785588578 - چگونه دسته پلی استیشن 4 را خاموش کنیم؟

سریع‌ترین و در عین حال راحت‌ترین طریقه خاموش کردن دسته پلی استیشن ۴ این است که دکمه PS روی کنترلر را حدود ده ثانیه نگه دارید. در تصویر بالا دکمه مذکور نشان داده شده است.

استفاده از Quick Menu پلی استیشن ۴

how to turn off ps4 controller light vibration 5453455 - چگونه دسته پلی استیشن 4 را خاموش کنیم؟

در این روش باید مراحلی را به ترتیب طی کنید که در ادامه می‌بینید:

 1. روی دسته PS4 دکمه PS را پیدا کرده و به مدت دو ثانیه نگه دارید تا Quick Menu یا همان منو سریع ظاهر شود.
 2. بخش Sound/Device را انتخاب کنید.
 3. عبارت Turn Off Device را بزنید.
 4. در صفحه ظاهر شده دسته بازی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

شایان ذکر است که با استفاده از این شیوه می‌توانید حتی برای خاموش کردن دسته های دوم، سوم و چهارم هم اقدام نمایید.

تنظیمات لازم برای خاموش شدن خودکار دسته PS4

how to turn off ps4 controller light vibration 78667578 - چگونه دسته پلی استیشن 4 را خاموش کنیم؟

بسیاری از افراد علاقه دارند تا در صورتی که از پلی استیشن ۴ استفاده نمی‌کنند، دسته آن هم به صورت خودکار خاموش شود. در ادامه مراحل تنظیم چنین ویژگی را دنبال نمایید:

 1. روی دسته پلی استیشن ۴ دکمه PS را پیدا کرده و به مدت دو ثانیه نگه دارید تا Quick Menu یا همان منو سریع ظاهر شود.
 2. گزینه Sound/Device را انتخاب کنید.
 3. این بار عبارت Set Time Until Controllers Turn off را زده و از بین گزینه های موجود شامل ده، بیست، سی یا شصت دقیقه یکی را برگزینید.

از این پس هر بار که دسته را برای مدتی که در مرحله سوم آموزش فوق انتخاب کردید، رها کنید، خود آن به صورت خودکار خاموش خواهد شد. البته باتری ضعیف‌تر دسته بازی پلی استیشن ۴ در دوال سنس یعنی دسته بازی پلی استیشن ۵ جبران شده و در این زمینه حسابی پیشرفت کرده است. در کل نسل نهم بازی‌ها با پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس تمام توان خود را برای راضی کردن گیمرها در سرتاسر جهان به کار گرفته است. در صورتی که می‌خواهید برای خرید هر کدام از کنسول‌های PS5 یا Xbox Series X اقدام کنید پیشنهاد ما این است که ابتدا مطلب مربوط به مقایسه دقیق پلی استیشن ۵ با ایکس باکس سری ایکس را مشاهده کنید که به طور مفصل به این قضیه پرداخته است.

نحوه خاموش کردن دسته دوم PS4

در این مورد هم نیازی به کار عجیبی نیست. همانند دسته اول می‌توانید دکمه PS روی دسته را به مدت ده ثانیه نگه دارید تا دسته خاموش شود. همچنین از روش Quick Menu دسته اول برای دسته دوم هم می‌توانید استفاده کنید و آن را به راحتی خاموش کنید.

نحوه خاموش کردن شوک یا ویبره دسته PS4

how to turn off ps4 controller light vibration 35436657 - چگونه دسته پلی استیشن 4 را خاموش کنیم؟

به جز خاموش کردن خود دسته، تنظیمات دیگری هم برای خاموش یا روشن کردن ویژگی‌های دیگر دسته PS4 در نظر گرفته شده است که شوک یا ویبره یکی از آن‌ها است. برخی از افراد روشن بودن ویبره یا شوک دسته را به دلیل از بین بردن دقت یا سرعت عمل نمی‌پسندند در نتیجه تصمیم به خاموش کردن آن می‌گیرند. در صورتی که شما هم از این دست افراد هستید آموزش خاموش کردن شوک دسته را در ادامه مشاهده کنید:

 1. در صفحه اصلی پلی استیشن ۴ یا همان هوم‌اسکرین به بخش Setting بروید.
 2. قسمت Device را انتخاب نمایید.
 3. تیک گزینه Enable Vibration را بردارید.

اکنون پس از ورود به بازی دیگر هیچگاه دسته شما ویبره یا شوک نخواهد داشت. اگر شرایطی پیش آمد که از این کار پشیمان شدید می‌توانید دوباره آن را با دنبال کردن مسیر فوق فعال کنید.

طرز صحیح خاموش کردن نور یا چراغ دسته PS4

how to turn off ps4 controller light vibration 675675568 - چگونه دسته پلی استیشن 4 را خاموش کنیم؟

بیشتر کاربران کنسول PS4 در هنگام درگیر شدن با بازی، تقریبا متوجه نور دسته پلی استیشن ۴ نمی‌شوند و خاموش کردن آن تاثیر چندانی روی تجربه گیمینگ شما نخواهد داشت. البته قابلیت خاموش کردن کامل چراغ دسته PS4 هنوز اضافه نشده است اما می‌توانید نور آن را تا حدود زیادی کم کنید. این کار به حفظ شارژ باتری هم کمک شایانی می‌کند. در ادامه با شیوه کنترل میزان نور دسته PS4 آشنا شوید:

 1. روی دسته PS4 دکمه PS را پیدا کرده و به مدت دو ثانیه نگه دارید تا Quick Menu یا همان منو سریع ظاهر شود.
 2. بخش Sound/Device را برگزینید.
 3. عبارت Brightness of DUALSHOCK 4 Light Bar را زده و نور دسته را در سه سطح به دلخواه تنظیم نمایید.

به جز موارد بالا تنظیمات دیگری هم برای دسته PS4 در نظر گرفته شده است که خودتان می‌توانید هر کدام را به نوبت امتحان کنید و یا اگر مشکلی در پیدا کردن گزینه مورد نظر خود داشتید، آن را در نظرات بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا