تغذیه

چگونه شکلات تخته‌ای بپزیم؟

شکلات تخته ای یکی از بهترین و لذت بخش ترین غذاهای جهان است که خصوصا در مهمانی ها و تعطیلات طرفداران بسیاری دارد. برای درست کردن این شکلات خوشمزه زمانی در حدود ۱ ساعت کافی است و اغلب مواد اولیه آن نیز در دسترس است. با مواد اولیه‌ای مانند آجیل، تکه های شکلات و میوه های خشک شده می‌توان بهترین و خوشمزه‌ترین شکلات تخته ای خانگی را درست کرد. در ادامه با چیفا همراه شوید.

مواد اولیه

 • سه چهارم پیمانه (۱۷۰ گرم) آجیل خام یا آبنبات
 • ۳۴۰ گرم تکه شکلات
 • یک چهارم پیمانه (۵۷ گرم) میوه خشک شده

دستور پخت شکلات تخته ای خانگی

how to make chocolate bark 324234324 - چگونه شکلات تخته‌ای بپزیم؟

آجیل ها را در دمای ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ – ۵ دقیقه برشته کنید

میزان مشخص شده از آجیل ها را در یک ورق پخت قرار دهید ( ورق پخت را از قبل با فویل آلومنیومی پوشش دهید) و سپس آن ها را برشته کنید. دقت کنید که برای برشته کردن آن ها حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان لازم است هرچند که گاهی اوقات زودتر یا دیرتر برشته می‌شوند اما به محض اینکه دیدید که لبه آجیل ها به رنگ طلایی تبدیل شد آن ها را بیرون بیاورید. در کل مدت زمان مشخصی ندارد اما بهتر است از دقیقه ۵ به بعد اوضاع را زیر نظر داشته باشید.

 • می‌توانید از بادام، فندق، گردو و پسته استفاده کنید اما در کل انتخاب آجیل ها کامل به سلیقه شما بستگی دارد.
 • تعدادی از آجیل ها با شکلات تیره و تعدادی دیگر با شکلات سفید هماهنگی خواهند داشت و بهتر است شما هم آن ها را رعایت کنید. برای مثال اگر از شکلات تیره استفاده می‌کنید بهتر است آن را با بادام یا فندق ترکیب کنید و یا اگر از شکلات های شیری استفاده می‌کنید گردو گزینه خوبی برای ترکیب کردن است و در آخر آجیل مکادمیا گزینه خوبی برای ترکیب با شکلات سفید است.

آجیل ها را به قسمت های کوچک‌تر تقسیم کنید

بعد از اینکه آجیل را از فر بیرون آوردید آن ها را خنک کرده و سپس روی یک صفحه بزرگ قرار دهید. بعد از آن با استفاده از یک چاقو بزرگ آن ها را تکه تکه کنید.

 • اگر نمی‌خواهید و یا دوست ندارید از آجیل استفاده کنید می‌توان به عنوان جایگزین از آبنبات استفاده کرد اما با این تفاوت که باید آن ها را به مدت ۱۰ ثانیه در مایکروویو قرار داد تا نرم شوند و سپس آن ها را تکه تکه کرد.

شکلات ها را ذوب کنید

how to make chocolate bark 54654767 - چگونه شکلات تخته‌ای بپزیم؟

شکلات ها باید در یک ظرف مخصوص مایکروویو قرار گیرند و به مدت ۳۰ درون مایکروویو باشند. پس از آن‌که شکلات ها ذوب شدند ظرف را بیرون بیاورید و به خوبی آن را هم بزنید.

نوشته های مشابه
 • وقتی که تقریبا ۹۰ درصد شکلات ها ذوب شدند دیگر نیازی نیست درون مایکروویو باشند، آن ها را بیرون بیاورید و هم بزنید تا تکه های باقیمانده هم ذوب شوند.
 • انتخاب طعم و نوع شکلات کاملا به شما بستگی دارد.
 • اگر نمی‌خواهید مایکروویو را برای ذوب کردن شکلات ها به کار ببرید می‌توان از اجاق گاز به عنوان جایگزین استفاده کرد.

ترکیب مواد برای ساخت تخته شکلات

شکلات را روی یک ورق پخت کاغذی پهن کنید

بعد از اینکه شکلات ها را ذوب کردید با استفاده از یک قاشق بزرگ و پهن آن را روی ورق پخت کاغذی پخش کنید. هنگام پخش کردن شکلات ها دقت کنید که نباید بیش از اندازه پخششان کنید در عوض سعی کنید ضخامت مناسب را حفظ کنید.

 • اگر به درستی و در ضخامت مناسب آن ها را پخش کنید شکلات به لبه ورق پخت نخواهد رسید و بعدا راحت‌تر جدا خواهد شد.

آجیل و میوه های خشک شده را روی شکلات بریزید

مقدار مشخص شده از آجیل ها را جدا کرده و سپس آن را روی شکلات بریزید سپس با کف دست به آرامی آن را بر روی شکلات ها فشار دهید. همچنین می‌توان همراه با شکلات ها میوه خشک هم استفاده کرد.

 • جدا از ریختن آجیل ها روی شکلات می‌توان آن ها را باهم ترکیب هم کرد. در اینصورت پس از درست شدن شکلات اطراف آجیل ها سخت خواهد شد.

بهترین ترکیب های میوه خشک و شکلات:

 • شکلات شیری: زردآلو، گیلاس، نارگیل
 • شکلات تیره: گیلاس، نارگیل، گلابی، تمشک
 • شکلات سفید: تمشک، بلوبری، پرتقال

شکلات ها را به مدت ۴ – ۲ ساعت در دمای اتاق قرار دهید تا سخت شوند

how to make chocolate bark 5465765687 - چگونه شکلات تخته‌ای بپزیم؟

بعد از اینکه شکلات با میوه و آجیل ترکیب شد آن را در یک جای مناسب و در دمای اتاق قرار دهید تا سخت شوند. بعد از ۲ ساعت دوباره به آن سر بزنید و ببینید که آیا سخت شده است یا خیر. می‌توان با استفاده از یک قاشق سختی آن را سنجید و تشخیص داد که آیا به زمان بیشتر نیاز دارد یا خیر.

 • اگر احساس می‌کنید که آجیل یا میوه ها در شکلات فرو می‌روند شکلات هنوز کامل خشک نشده است.
 • اگر عجله دارید می‌توانید شکلات را به مدت ۱۵ دقیقه در فریزر قرار دهید.

شکلات را به تکه های کوچک‌تر قسمت کنید

دست هایتان را بشویید و پس از اینکه شکلات سرد شد آن را به تکه های کوچک‌تر تقسیم کنید. نیازی نیست که حتما تکه ها یک اندازه و یک شکل باشند به هر شکل و اندازه‌ای مد نظر است آن ها را تکه تکه کنید.

 • به محض اینکه سخت شد می‌توان آن ها را تازه به تازه مصرف کرد.

شکلات ها را در یک ظرف سربسته و در دمای اتاق نگه‌دارید

اگر نمی‌خواهید تمامی شکلات ها را همان موقع مصرف کنید می‌توانید در یک ظرف سربسته و در دمای اتاق آن ها را درون یک ظرف قرار دهید تا بعدا مصرف شوند. شکلات ها به مدت ۱ هفته و یا بیشتر هم تازه خواهند ماند و می‌توان آن ها را مصرف کرد.

 • می‌توان شکلات ها را داخل یخچال هم قرار داد البته به شرط اینکه از ۴ -۳ روز بیشتر طول نکشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا