خانه داری

چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم؟

ژل آلوئه ورا یکی از بهترین ترمیم کننده های طبیعی به حساب می‌آید و می‌توان از آن برای مرطوب کردن پوست و بهبود آفتاب سوختگی های سطحی استفاه کرد. تهیه ژل آلوئه ورا در منزل هم امکان پذیر است و به چیز خاصی نیاز ندارد و تنها گیاه آن کافی خواهد بود. البته اگر بخواهید مدت زمان بیشتری ژل را نگه‌دارید ممکن است به مواد دیگری نیاز داشته باشید تا آن را با ژل ترکیب کنید. در ادامه با چیفا همراه باشید تا شما را با روش درست کردن و گرفتن ژل آلوئه ورا آشنا کنیم.

مواد لازم برای درست کردن ژل آلوئه ورا

  • برگ آلوئه ورا
  • اختیاری: ۵۰۰ میلی‌گرم پودر ویتامین C یا ۴۰۰ IU ویتامین E ( به ازای هر یک چهارم پیمانه ژل)

طرز گرفتن ژل آلوئه ورا

how to make aloe vera gel 453645647 - چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم؟

شستن دست ها

قبل از شروع کار دست هایتان را به خوبی بشویید، جدا از آن از وسایل تمیز استفاده کنید زیرا در غیر اینصورت احتمال دارد که ژل آلوده شود.

جدا کردن یکی از برگ های بیرونی

برگ های بیرونی‌ر معمولا رسیده و بالغ هستند و ژل موجود در درون آن ها سالم‌تر و بهتر است. اطراف گیاه را به خوبی بگردید و بهترین برگ را انتخاب کنید پس از آن با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز آن را از نزدیک ریشه قطع کنید.

  • از آنجاییکه آلوئه ورا به فساد پذیر است بهتر است هربار به اندازه نیاز درست کنید. معمولا ۱ یا ۲ برگ کافی خواهد بود مخصوصا اگر برگ ها بزرگ‌تر باشند تقریبا می‌توان نصف تا یک لیوان ژل را از آن ها درست کرد.
  • اگر گیاهتان هنوز جوان است بهتر است در انتخاب برگ ها محتاط باشید زیرا اگر تمامی برگ های بیرونی آن را قطع کنید گیاه را از بین خواهید برد.

گرفتن ژل آلوئه ورا – خارج کردن صمغ درون برگ آلوئه ورا

how to make aloe vera gel 234234234 - چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم؟

پس از قطع کردن برگ ها، آن را برای مدتی درون یک لیوان قرار دهید تا صمغ آن ها خارج شود. صمغ آلوئه ورا حاوی مقداری لاتکس است و برای پوست مناسب نیست و نباید وارد ژل شود به همین دلیل بهتر است آن را از قبل خارج کنید.

جدا کردن پوست برگ های آلوئه ورا

با استفاده از یک پوست کن پوست برگ ها را بکنید. پوست را از یک سمت جدا کنید و آن را تا حدی عمیق کنید که روی ژل رسیده باشد نه بیشتر از آن. پس از اینکه پوست برگ را کندید ژل روی قسمت دیگر ان باقی خواهند ماند و برای جدا کردن قابل دسترسی خواهد بود.

  • اگر برگ ها بزرگ هستند بهتر است آن ها را به قسمت های کوچک‌تر تقسیم کنید.
  • پوست گیاه را پس از کندن پرت کنید تا با ژل ترکیب نشود زیرا ممکن است تکه های کوچک آن وارد ژل شوند.

گرفتن ژل آلوئه ورا – جداسازی ژل

how to make aloe vera gel 242435465 - چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم؟

اکنون که زل قابل دسترس است می‌توان آن را با استفاده از یک قاشق یا چاقو جدا کرد.

اضافه کردن نگه دارنده های طبیعی برای ماندگاری بیشتر ژل آلوئه ورا

اگر می‌خواهید ژل برای مدت بیشتری ( در حدود یک الی دو ماه) باقی بماند باید مواد گفته شده را ( ویتامین C و ویتامین E) با ژل ترکیب کنید. آن ها را در یک مخلوط کن بریزید و با یکدیگر ترکیب کنید البته ترکیب به دست آمده کمی کف آلود است اما بهتر خواهد شد.

گرفتن ژل آلوئه ورا – ریختن ژل در یک شیشه مربای تمیز

how to make aloe vera gel 34564677 - چگونه ژل آلوئه ورا درست کنیم؟

اگر از نگه دارنده ها استفاده کرده باشید می‌توانید ژل را چند ماه نگه داشت اما اگر آن ها را در ژل نریخته باشید تنها چند هفته می‌توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا برای سوختگی های کوچک بسیار خوب عمل خواهد کرد همچنین می‌توان مثل یک مرطوب کننده یا به عنوان مواد اولیه در مواد خانگی و دست ساز دیگر هم از آن استفاده کرد.

  • دقت کنید که از آلوئه ورا فقط در موارد کوچک و جزئی استفاده کنید زیرا اگر در زخم های بزرگ‌تر از آن استفاده کنید نتایج خوبی از آن نخواهید گرفت.
  • می‌توان ژل را با روغن نارگیل هم ترکیب و از آن به عنوان یک لوسیون در ماساژ استفاده کنید.
  • می‌توان روش کاشت گیاه را هم یاد بگیرید تا هر زمان که دوست داشتید بتوانید ژل آلوئه ورا را درست کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا