سبک زندگی

چگونه در خواب پرواز کنیم؟

شاید با دیدن عنوان مطلب به یاد تعبیر خواب یا چیزی مانند آن افتاده باشید اما اشتباه نکرده‌اید، در اینجا به دنبال تعبیر خواب پرواز نخواهیم بود بلکه می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توان کاری کرد که در هنگام خواب در رویاهایتان پرواز کنید. پرواز در هنگام خواب، حس عجیب و جالبی از آزادی و سبک شدن را به شما می‌دهد که نمونه آن در عالم بیداری کم نظیر است. اینکه در خواب پرواز کنید به نوعی حس انجام یک کار غیرممکن را در شما بیدار می‌کند و با کمی تمرین در غرق شدن در رویای شفاف می‌توانید هر گاه خواستید خواب پرواز ببینید. رویای شفاف به حالتی گفته می‌شود که فرد کم و بیش می‌داند خوابیده و در حال رویا دیدن است. پس در ادامه همراه چیفا باشید تا یاد بگیرید که چگونه خودآگاه در هنگام خواب پرواز کنید.

توصیه‌های کلی پرواز در خواب

how to fly in dreams 45435656 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

خواب پرواز – تجسم پرواز

اطراف خود را از عکس‌های پرواز و مربوط به پرواز کردن پُر کنید. انواع فیلم‌های سینمایی مربوط به پرواز مثل قهرمانی که پرواز می‌کند، پرواز پرندگان یا پرواز افراد با وسایل مختلف را تماشا کنید. به تصاویری نگاه کنید که نمای هوایی را به نمایش می‌گذارند. مثلا تصاویری که از دید پرندگان تصویربرداری شده است و خودتان را در حال پرواز تصویر کنید که با چنین نمایی روبه‌رو هستید. تصاویر مربوط به فضا را فراموش نکنید و خودتان را تجسم کنید که بدون هیچ تلاشی در خلا معلق هستید.

 • چشمانتان را ببندید و خودتان را در حالی مجسم کنید که مناظر پایین را دید می‌زنید.
 • هر روز به مدت چند دقیقه هر گونه حس پرواز را در خود زنده کنید. مثلا تصور بالا و پریدن روی ترامپولین یا سوار شدن بر یک ترن هوایی نمی‌تواند چندان سخت باشد.
 • تجربه بازی‌های ویدیویی که در آن کاراکتر اصلی قادر به پرواز است می‌تواند به شما کمک کند. بازی‌های ویدیویی می‌تواند کنترل بیشتری در مواجهه با رویاهای شفاف به شما بدهد یا حداقل به ایده پرواز در خواب شما رنگ ببخشد.

نوشتن رویاها

how to fly in dreams 7879879 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

به یاد آوردن رویاها می‌تواند خودآگاهی بیشتری نسبت به آن‌ها در اختیار شما قرار دهد که باعث کنترل بیشتر شما روی رویاهایتان خواهد شد. پس از بیدار شدن از یک رویا، چند دقیقه را صرف به یاد آوردن آن کرده و سپس با جزئیات رویایتان را در یک دفترچه یادداشت کنید. هر چند روز یک بار دفترچه رویاهایتان را بخوانید و به شباهت‌های موجود بین رویاهای خود توجه نمایید.

 • هنگامی که خود را در حال پرواز تجسم می‌کنید سعی کنید در منظره‌های پایین خود صحنه‌هایی را بیشتر تصور کنید که عمدتا در رویاهای دیگر خود دیده‌اید.
 • در مکان‌هایی که در سایر خواب‌هایتان دیده‌اید خود را در حال پرواز و معلق بودن تصور کنید.

رویا یا واقعیت؟

how to fly in dreams 6867689 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

نوشته های مشابه

در خلال روز هر وقت فرصت داشتید، چک کنید که آیا واقعا بیدارید یا در حال تجربه یک رویا هستید. شاید به نظرتان این کار بیهوده است اما چک کردن در حال بیداری می‌تواند به یک عادت تبدیل شود تا در رویا هم این کار تکرار کنید و اینگونه در داخل رویای خود احساس خودآگاهی خواهید کرد. تنها هنگامی به صورت شفاف متوجه حضور در یک رویا می‌شوید که واقعا مطمئن باشید در یک رویا هستید. می‌توانید چک کنید که آیا واقعا قادر به پرواز هستید یا خیر.

 • برای چک کردن می‌توانید مثلا در طول یک دقیقه دو بار به ساعت خود نگاهی بیاندازید. معمولا در داخل رویا زمان بسیار سریع‌تر سپری می‌شود.
 • یک راه دیگر برای چک کردن انجام یک کار فیزیکی است که در واقعیت قادر به انجام آن نبوده‌اید، مثلا فرو کردن انگشت در داخل یک شی سخت می‌تواند ایده خوبی باشد.

خوابیدن با هدف خواب پرواز

how to fly in dreams 57676577 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

تعیین هدف

بعد از آنکه تجسم کردید، نوشتید و واقعیت را چک کردید، این بار روی شیوه پرواز خود تمرکز نمایید. اگر قبلا پرواز در خواب را تجربه کرده‌اید بهتر است از همان شیوه پرواز در رویا که قبلا تجربه کرده‌اید استفاده کنید. تاکنون مانند یک عقاب به پرواز درآمده‌اید؟ مثل یک حباب حرکت کرده‌اید؟ یا در هوا شناور بوده‌اید؟ شیوه پرواز خود و جایی که می‌خواهید به سوی آن پرواز کنید را تصور نمایید.

 • هدف‌گذاری کنید اما برای آن یک مدت مشخص تعیین نکنید. تجربه یک رویای شفاف که داخل آن بتوانید کنترل داشته باشید شاید چند روز الی چند ماه به طول بیانجامد. کار خود را به آرامی پیش ببرید و در کارتان تداوم داشته باشید.

هدف‌گذاری پیش از خواب

اگر هدف شما پرواز و شناور شدن در رویا است، پیش از خواب آن را مرتبا با خود تکرار کنید. مثلا بگویید “من می‌خواهم در خواب پرواز کنم” یا “وقتی خواب هستم متوجه می‌شوم و وقتی متوجه شوم پرواز خواهم کرد”. هدف‌تان را با خود تکرار نمایید. تجسم کردن پیش از خواب هم می‌تواند موثر باشد.

فانتزی‌سازی رویای مورد علاقه

how to fly in dreams 56789800 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

خودتان را در حالی تصور کنید که به خواب می‌روید و رویا به سراغ‌تان می‌آید. خودتان را در شرایطی تجسم کنید که به خواب رفته‌اید و می‌دانید که در داخل یک رویا قرار دارید. در چنین شرایطی سعی در پرواز کردن در داخل رویا داشته باشید و تمام جزئیات را متصور شوید.

 • هر جند لحظه یک بار که در حال تصور یک رویای شفاف هستید، هدف مورد نظر خود را یادآوری کنید که پرواز در خواب است.
 • اگر در حال انجام این حالت فانتزی‌سازی به خواب بروید قطعا شانس بالایی برای تجربه یک رویای شفاف خواهید داشت.

خواب پرواز در رویای شفاف

how to fly in dreams 98989098 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

اطلاع از حضور در رویا

اطرافتان را برای از نظر بگذرانید و سعی کنید متوجه شوید که در رویا حضور دارید یا خیر. چک کردن واقعیت را فراموش نکنید؛ مثلا زمان را همانطور که گفته شد بررسی کنید یا سعی کنید پرواز نمایید. آیا در حال دیدن یک رویا هستید؟ در صورتی که متوجه شدید در حال دیدن رویا هستید چندان هیجان‌زده نشوید وگرنه ممکن است بیدار شوید.

 • شاید چند بار اول که یک رویای شفاف را تجربه می‌کنید به سرعت از خواب بیدار شوید. برای ماندن در رویای خود تمرین کنید مثلا روی وقایع داخل رویا تمرکز کنید تا بیدار نشوید. در چنین شرایطی بیشتر تمرکز خود را روی پرواز کردن قرار دهید.

درگیر شدن با خواب

ببینید در کجا قرار دارید و سعی کنید بیشتر پیش بروید. انجام عملی در داخل رویای شفاف می‌تواند شفافیت خواب را افزایش دهید. با محیط رویا تعامل داشته باشید؛ بدوید، بو کنید و اجسام اطراف را لمس نمایید.

خواب پرواز – تمرین پرواز در رویا

how to fly in dreams 45546768 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

به هوا بپرید و سعی داشته باشید پرواز کنید. می‌توانید از روی اجسام بپرید و پرواز نمایید. هنگامی که در رویا شناور شدید به چپ و راست بروید و شیوه‌های مختلف را تجربه کنید. برای تجربه آن باید باور داشته باشید که می‌توانید پرواز کنید. در چند بار اول که یک رویای شفاف دارید شاید به خودتان باور نداشته باشید که قادر به پرواز هستید.

 • شاید حتی کمی شناور بمانید و سپاس دوباره به زمین بیافتید. چنین اتفاقی در چند بار اول که کنترل زیادی روی رویای خود ندارید طبیعی است.
 • به خودتان یادآوری کنید که این یک رویا است و اینکه شما می‌توانید پرواز کنید چون این رویای شماست.
 • اگر چند بار اول تلاش برای ماندن در رویا باعث بیداری شما از خواب شد دلسرد نشوید. چون اولین رویای شفاف می‌تواند نوید رویاهای شفاف بعدی را بدهد.

حس پرواز

how to fly in dreams 65767878 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

هنگامی که کاملا مطمئن شدید که داخل یک رویای شفاف قرار دارید، باید این توانایی را داشته باشید که به هر شیوه‌ای دوست دارید پرواز کنید. به آسمان بپرید یا اول دورخیز کرده و سپس بپرید. اگر داخل اتاق قرار دارید ابتدا در اطراف اتاق پرواز کرده و سپس از پنجره بیرون بروید.

 • احتمالا با موانع زیادی مانند درخت چندین بار برخورد داشته باشید. سعی کنید به دور آن پرواز کنید یا از میان آن رد شوید.
 • اگر شروع به سقوط کردن کردید به خودتان یادآوری کنید که این رویای شماست پس باز هم اوج بگیرید.
 • به یاد داشته باشید که در داخل رویا نمی‌توانید صدمه ببینید پس ترسی نداشته باشید.

ماندن در رویای شفاف

برای ماندن در خواب روی پرواز و مناظر اطراف خود متمرکز شوید. تا زمانی که ذهن‌تان درگیر رویا باشد، در خواب باقی خواهید ماند. مثلا رنگ محیط را تشخیص دهید یا گرما و سرمای هوا را بسنجید یا به ستارگان خیره شوید. در کل خود را مشغول محیط داخل رویا کنید.

خواب پرواز در رویای شفاف آگاهانه

how to fly in dreams 55678789 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

ورود مستقیم به رویا

اگر به اندازه کافی رویای شفاف را تجربه کرده‌اید، خواب‌هایتان را به یاد می‌آورید و در چک کردن واقعیت درون رویا مشکلی ندارید، شاید بتوانید شیوه‌ای کمیاب‌تر از رویای شفاف به نام رویای شفاف آگاهانه را تجربه نمایید. در این حالت فرد با هدف ورود مستقیم به یک رویای شفاف به خواب می‌رود. در خلال پروسه رویای شفاف آگاهانه، فرد تلاش می‌کند تا در زمان به خواب رفتن آگاهی خود را همچنان حذف کند.

 • پرواز در یک رویای شفاف یک امر عادی است اما در یک رویای شفاف آگاهانه بسیار بیشتر ممکن است تجربه پرواز داشته باشید.

بیداری زودتر از موعد

ساعت گوشی خود را تنظیم کنید تا ۹۰ دقیقه قبل از زمان معمول و همیشگی بیدار شدنتان شما را از خواب بیدار کند. در همان زمان همیشگی بخوابید و ساعت تنظیم شده را کنار خود قرار دهید تا ۹۰ دقیقه زودتر از گذشته شما را بیدار نماید. اگر خوابی دیده‌اید آن را یادداشت کنید. حالا که بیدار شده‌اید ۹۰ دقیقه بیدار بمانید و سپس دوباره بخوابید. در صورتی که دوست داشتید در مدت این ۹۰ دقیقه بیداری می‌توانید رویاهایی که در دفترچه رویای خود یادداشت کرده‌اید را بخوانید.

 • در هنگام خواب، در حالتی آرام و آسوده خود را قرار دهید و با نفس‌های آرام و عمیق خودتان را آرام‌تر کنید.
 • هدف‌تان را با خود تکرار کنید. “قورا وارد یک رویا می‌شوم.”
 • یکی از رویاهای اخیرتان را تصور کنید. در صورتی که از یک خواب بیدار شده‌اید سعی کنید باز دوباره وارد آن شوید.
 • چرت‌های صبحگاهی می‌تواند انتخاب مناسبی برای تجربه رویای شفاف آگاهانه باشد.

خواب پرواز – حس بازگشت به خواب

how to fly in dreams 24342344 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

کل پروسه به خواب رفتن را زیر نظر داشته باشید اما به هیچ‌وجه سعی در کنترل آن نداشته باشید و عجله نکنید. به آرامی چشمان خود را ببندید و با هر تصویری که جلوی چشمتان آمد بازی کنید. سنگینی پلک‌ها و آرامش قلب‌تان را احساس کنید.

پرواز در هنگام فلج خواب یا بختک

فلج خواب یا به اصطلاح عامیانه‌تر بختک، زمانی رخ می‌دهد که بدن شما خوابیده است اما شما هوشیاری خود را به دست می‌آورید و با این تفاوت که قادر به تکان خوردن نیستید. نشانه‌های اولیه فلج خواب را شناسایی کنید تا از آن نترسید. فلج خواب یا بختک می‌تواند ترسناک باشد اما فلج خواب می‌تواند نقطه بسیار مناسبی برای شروع وارد شدن به رویای شفاف باشد.

 • شاید هنگام فلج خواب یک رویای ترسناک از محیط اتاق خواب‌تان به سراغ‌تان بیاید. به خودتان یادآوری کنید که این تنها یک خواب بوده و آن را فراموش کنید.
 • در صورتی که می‌خواهید از حالت فلج خواب خارج شوید پیوسته یکی از انگشتان دست یا پا را تکان دهید.
 • اگر در هنگام فلج خواب وارد یک رویای شفاف آگاهانه شوید ممکن است بتوانید در اطراف اتاق خود به پرواز دربیایید.

پرواز فوری در رویای شفاف

how to fly in dreams 64756778 - چگونه در خواب پرواز کنیم؟

شاید حتی هنگام بازی با تصاویری که در هنگام به خواب رفتن جلوی چشم‌تان می‌آید هم وارد رویای شفاف آگاهانه شوید. در هنگام عبور تصاویر ذهنی روی جزئیات آن‌ها متمرکز شوید. هر صحنه‌ای که دیدید خود را در داخل آن تجسم نمایید. داخل آن پرواز کنید، راه بروید و به خودتان بگویید که در حال تجربه یک رویا هستید.

 • اگر در حال بیدار شدن بودید، به خود یادآوری کنید که می‌توانید به پرواز ادامه دهید. این رویای شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دکمه بازگشت به بالا