سبک زندگی

روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

تا حدودی می‌توان گفت که یادگیری فرایندی کاملا منحصر به فرد است و هرکسی به نحوی آن را انجام می‌دهد. درواقع آنچه تحت عنوان یادگیری مطرح است مجموعه‌ای از فرایند های مختلف است که هرکدام نقش متفاوت خود را دارند. افراد متفاوت، هرکدام به نحوی و بسته به شرایطی که در آن قرار دارند از یک سیستم یادگیری مخصوصی استفاده می‌کنند اما جالب اینجاست که با وجود تفاوت های زیادی که در این زمینه وجود دارد هنوز هم نقاط مشترکی هستند که در تمامی روش های یادگیری تقریبا یکی هستند. با چیفا همراه باشید تا در مورد چگونگی بهبود دادن یادگیری بیشتر صحبت کنیم و عوامل تاثیرگذار در این مسیر را مورد بررسی قرار دهیم.

نقاط مشترکی که در این بین وجود دارند در واقع مجموعه‌ای از فاکتور های تاثیرگذار در یادگیری هستند که درنهایت باعث به وجود آمدن سیستم های متفاوت خواهند شد یا به اصطلاح شکلی شخصی‌تر و منحصر به فرد تر از فرایند یادگیری را در افراد به وجود می‌آورند. اکنون بیایید در مورد خود فرایند یادگیری صحبت کنیم، مستقل از افراد متفاوت. درواقع یادیگری به عوامل زیادی بستگی دارد و همانطور که گفتیم نتیجه عمل کرد بخش های متفاوت و سیستم های پیچیده مخصوص به خود هستند. اما آیا راهی برای تقویت یادگیری و سرعت بخشیدن به آن وجود دارد؟

بهبود یادگیری با تقویت حافظه

how to create an effective learning process 43645657 - روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

یادگیری تنها آشنا شدن با اطلاعات و داده های جدید نیست بلکه باید بتوان داده ها را هم به نحوی در ذهن نگه داشت. همچنین، باید بتوان اطلاعاتی را که یادگرفته‌ایم در زمان مورد نظر به یاد بیاوریم تا امکان استفاده موثر از آن ها فراهم شود. اکنون برای اینکه بتوان آنجه گفته شد را انجام داد باید حافظه خوبی برای بازخوانی و به یادآوری اطلاعات داشته باشیم. البته بدون وجود یک حافظه خوب هم می‌توان چنین کاری را انجام داد اما نکته اینجا است که این حافظه خوب به شما کمک خواهد کرد تا سریع‌تر و بهتر یادبگیرید و این همان بهبود یادگیری است. روش های بسیاری برای تقویت حافظه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

همیشه به دنبال یادگیری چیز های جدید باشید

یادگیری کلا فرایندی زمان‌بر است اما اگر همزمان چند چیز متفاوت را باهم یادبگیرید شرایط کمی متفاوت‌تر خواهد بود و در زمینه بهبود یادگیری پیشرفت خواهید داشت. یکی از مقاله های موجود در این زمینه اطلاعات جالبی را در زمینه یادگیری چند چیز متفاوت ارائه داده است، درواقع در این مقاله گفته شده است که یادگیری همزمان چیز های متفاوت باعث افزایش سلول های خاکستری خواهند شد و این سلول ها هم در بهبود عملکرد حافظه بصری بسیار تاثیرگذار هستند.

یادگیری با روش های متفاوت

how to create an effective learning process 423432434 - روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

معمولا افراد از روش های مخصوص خودشان پیروی می‌کنند به عبارتی به روش خودشان یاد می‌گیرند! جالب است بدانید که ثابت بودن روش یادگیری خوب نیست و ممکن است بازدهی مورد نظر را نداشته باشد اما درعوض اگر سعی کنید از روش های متفاوت‌تر هم برای یادگیری استفاده کنید، شرایط بسیار متفاوت‌تر خواهد بود. درواقع وقتی چیزی را از طریق روش های دیگر یادبگیرید بهتر در ذهنتان باقی خواهند ماند البته باید به این نکته هم اشاره کرد که استفاده از این روش در یادگیری ممکن است اوایل کمی سخت و پیچیده باشد اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

به دیگران یاد بدهید

وقتی اطلاعات و داده های جدیدی را یاد می‌گیرید سعی کنید حتی برای بهبود یادگیری خودتان هم که شده کم کم آن ها را به دیگران یاد دهید. با این کار هم به خودتان و هم به طرف مقابل کمک می‌کنید. اما سوال اصلی اینجاست که چطور چنین چیزی ممکن است؟ همانطور که قبلا گفتیم حافظه یکی از فاکتور های تاثیرگذار در یادگیری است به همین دلیل، وقتی شما در حال آموزش دادن به یک نفر دیگر هستید درواقع در حال مرور کردن و به یادآوردن اطلاعاتی هستید که یادگرفته‌اید به همین دلیل حافظه بازهم به کمکتان خواهد آمد و با یک مرور کلی اطلاعات را بهتر در ذهنتان ثبت خواهد کرد.

اطلاعات را به یکدیگر ربط دهید

how to create an effective learning process 435546657 - روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

تقریبا همه ما با این روش آشنایی داریم و از آن هم استفاده می‌کنیم. اطلاعات جدید وارد شده به ذهنتان را به چیز های دیگر مرتبط کنید، تا بهتر بتوانید آن را به یادبیاورید. بدین ترتیب داده های درون ذهنتان هم منظم خواهند شد و هم بهتر می‌توانید آن ها را یادآوری کنید.

خودتان را امتحان کنید

آنچه یاد گرفته‌اید نبابد تنها به صورت اطلاعاتی راکد در ذهن شما وجود داشته باشد بلکه باید بتوانید آن ها را در موقعیت های مورد نیاز استفاده کنید. به مرور زمان هر باری که شما اطلاعات تازه را وارد ذهنتان خواهید کرد آن ها بهتر در ذهنتان تثبیت خواهند شد و همزمان با آن هربار نکته جدید را هم به آن اضافه خواهید کرد و حتی ممکن است اشتباهات آن را هم بررسی کنید. بدین ترتیب دانش شما و آنچه آموخته‌اید یک حالت عملی به خود خواهد گرفت و می‌توانید روی آن حساب کنید.

اشتباهات خود را اصلاح کنید

how to create an effective learning process 435567 - روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

گاهی اوقات احتمال اشتباه آموختن چیزهای جدید پیش می‌آید به همین دلیل ممکن است اطلاعاتتان ناقص و یا نادرست باشند. پس بهتر است جهت بهبود یادگیری و البته برای جلوگیری از پیش آمدن چنین موضوعی دوباره آن را مرور کنید و یا همان لحظه مشکل آن را برطرف کنید. هرچه سریع‌تر بتوانید آن را برطرف کنید بهتر است زیرا اگر موضوعی را اشتباه یادبگیرید پس از مدتی تغییر و اصلاح آن دشوار خواهد بود به همین دلیل سعی کنید زودتر اشتباهات و اشکالات خود را هنگام یادگیری موضوعات جدید رفع کنید.

همزمان چند کار را باهم انجام ندهید

بزرگترین مانع بهبود یادگیری دقیقا همین موضوع است! برای اینکه بخواهیم موضوعی را به طور کامل بیاموزیم باید تمرکز و توجه زیادی روی آن قرار دهیم و متاسفانه اگر بخواهیم انرژی خود را روی یادگیری چیز های متفاوت خرج کنیم مطمئنا نمی‌توانم چیزی یادبگیریم به همین دلیل بهتر است از انجام دادن چنین کاری خودداری کنیم زیرا در نهایت نه چیزی یادمی‌گیریم و نه پیشرفتی در کار خواهد بود.

کلام آخر

در نهایت باید گفت که آموختن مجموعه‌ای از واکنش های متفاوت است و هرکدام از آن ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند و آنچه گفته شد مجموعه‌ای از روش های تقویتی بود که هرکدام به سهم خود تاثیری در یادگیری موضوعات مختلف دارند و می‌توانند مفید باشند و شما هم به نوبه خودتان باید سعی کنید آن ها را در روش های یادگیری مخصوص به خودتان جایگذاری کنید و از آن ها استفاده کنید.

chifa hands in the air 43435435 - روش های بهبود یادگیری کدام‌اند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن